Postanowienia noworoczne - jak wytrwać? Gotowy plan realizacji

Nowy rok, nowy ja! Kto choć raz nie pomyślał tego zdania w sylwestrową noc? Początek nowego roku to idealny czas na podsumowanie swojego życia i decyzję o wprowadzeniu zmian. Praktyka wygląda różnie i tylko niewielka część celów doczekuje się realizacji. Jak zrobić postanowienia noworoczne, aby w 2023 roku udało się ich dotrzymać? Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu z bliska. Podpowiemy Ci, jak przygotować się do postanowień noworocznych i w tym roku zrealizować je do końca.

Jakie są najpopularniejsze postanowienia noworoczne 2023?

Najpopularniejszą dziedziną, której dotyczą postanowienia noworoczne Polaków, jest styl życia. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez SW Research*, większość najpopularniejszych postanowień można sprowadzić do zadbania o ciało i swoje zdrowie. Kolejne w zestawieniu, oszczędzanie i podróże, są znacznie mniej popularne. Lista postanowień noworocznych, które cieszą się największym zainteresowaniem, wygląda następująco:  

  1. zwiększyć aktywność fizyczną - 38%,

  2. zaoszczędzić - 37%,

  3. zdrowo się odżywiać - 32%,

  4. schudnąć - 30%,

  5. poprawić jakość snu i wypoczynku - 22%,

  6. wyjechać na wakacje marzeń - 22%,

  7. czytać więcej książek - 21%,

  8. ograniczyć słodycze - 21%,

  9. odnowić kontakty z bliskimi - 16%.

Tę listę można uzupełnić o najczęstsze postanowienia noworoczne deklarowane w innych ankietach. Na czele stoją rzucenie palenia i całkowita rezygnacja z picia alkoholu. Wiele osób planuje poprawić swoją sytuację zawodową poprzez awans, podwyżkę czy zmianę pracy. Popularne są też samokształcenie, w tym nauka języka obcego. Ostatnią grupą jest realizacja odkładanych w czasie ekstremalnych pomysłów, jak skok ze spadochronem.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Realizacja postanowień noworocznych nie wygląda tak kolorowo, jak większość ludzi wyobraża to sobie w Sylwestra. Badania przeprowadzone przez uniwersytet Scranton w Pensylwanii** pokazują, że zdecydowana większość osób rezygnuje z realizacji swoich celów, z czego aż 25% zrobi to w pierwszym tygodniu nowego roku! Do końca miesiąca zostanie porzucone 36% postanowień noworocznych, a po upływie połowy roku podda się 54% osób. Ostatecznie, zrealizowanych zostanie 8% wszystkich postanowień.

Chociaż statystyki nie wyglądają zbyt łaskawie, nie ma powodu, by rezygnować z poprawy swojego życia i stawiania sobie wyzwań. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście do tego zadania i to już na etapie jego wymyślania. Jak dotrzymać postanowień noworocznych i zrealizować swoje cele? 

  1. Wybierz właściwy cel - o tym, jakie powinno być postanowienie, napiszemy szerzej w dalszej części. Dobrze wybrany cel to połowa sukcesu.

  2. Zapisz go w miejscu, do którego często zaglądasz - to może być kartka przy lustrze, aplikacja w telefonie, notatnik lub wszytko na raz. Ważne, aby pamiętać o swoim postanowieniu dłużej, niż kilka dni po Sylwestrze i koniecznie w sytuacjach, które go bezpośrednio dotyczą.

  3. Podziel swoje postanowienie na mniejsze części - duży cel jest atrakcyjny, lecz abstrakcyjny. Podziel go na mniejsze części, które łatwiej jest zorganizować i zaplanować.  Dzięki temu oswoisz swoje postanowienie i zaczniesz postrzegać jako coś osiągalnego.

  4. Stosuje metodę małych kroków - realizuj swoje postanowienia zgodnie z zasadą od najmniejszego do największego. Na początku postaw przed sobą niewielkie wyzwania, które łatwo osiagnąć i stopniowo podnoś poprzeczkę. Efekty będą mierzalne, a Twoja motywacja wzrośnie.

  5. Monitoruj swoje postępy - widząc progres, najdzie Cię chęć osiągnięcia kolejnych celów, dzięki czemu wytrwasz w swoim planie znacznie dłużej. Pomoże Ci w tym regularne sprawdzanie swoich wyników. Jednak nie popadaj w skrajność i daj sobie czas na osiągnięcie. Termin realizacji kolejnych etapów powinien być osiągalny.

  6. Nie zniechęcaj się po pierwszym potknięciu - mała porażka to nie koniec świata. Potraktuj swoje postanowienie jak proces - może składać się z prostszych i trudniejszych etapów, a początek zwykle należy do tej drugiej grupy. Daj sobie przestrzeń na popełnianie błędów. Ważne, aby po złamaniu postanowienia wrócić na właściwe tory, a nie porzucać całe przedsięwzięcie.

Jak wypełnić postanowienie noworoczne

Pomysły na postanowienia noworoczne 2023 - jak zacząć?

Kluczem do sukcesu w realizacji postanowień noworocznych jest dobrze wybrany cel. Od tego, jak go nazwiesz, uszczegółowisz i rozpiszesz, będzie zależeć powodzenie Twoich planów. Dlatego potraktuj ten etap poważnie. Weź czystą kartkę i długopis i napisz wszystkie swoje cele. Następnie wykreśl z listy te, na których najmniej Ci zależy. Zrób tak kilka razy, aż zostaną maksymalnie 4 postanowienia, które są dla Ciebie najważniejsze.

5 błędów, które popełniają ludzie i nie osiągają swoich celów

Aby nie znaleźć się w grupie osób, które rezygnują ze swoich celów w pierwszym miesiącu, unikaj tych najczęstszych błędów w tworzeniu postanowień noworocznych.

  1. Cel jest nierealistyczny - Twoje postanowienie powinno być możliwe do zrealizowania, a efekty mierzalne w czasie. Jeśli nie będziesz dostrzegać, że zbliżasz się do celu, szybko się zdemotywujesz i porzucisz swoje zamiary.

  2. Sukces nie zależy tylko od Ciebie - nie każdy cel jest bezwzględnie możliwy do osiągnięcia. Dlatego znalezienie drugiej połówki nie jest najlepszym pomysłem na postanowienie noworoczne - nie masz wpływu na to, czy kogoś poznasz, lub jakie są zamiary “upatrzonej” osoby.

  3. Postanowień jest za dużo - mierz siły na zamiary. Jeśli zbyt dużo na siebie narzucisz, bardzo szybko zmęczy Cię rygor własnych decyzji. Stosuj metodę małych kroczków - po pierwszych sukcesach możesz wdrażać kolejne pomysły.

  4. Brak planu - stwierdzenia “zacznę ćwiczyć” lub “odłożę pieniądze” są proste tylko w teorii. W rzeczywistości potrzebna jest podstawowa wiedza i pomysł na wdrożenie słów w życie. W przeciwnym razie nie będziesz wiedzieć od czego zacząć.

  5. Cel nie jest dla Ciebie rzeczywiście ważny - brak motywacji już na początku roku może oznaczać, że Twoje postanowienie wynika raczej z mody lub presji społecznej, a nie Twoich rzeczywistych celów i zamiarów. Zastanów się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Może utrata kilku kilogramów to pomysł otoczenia, a Ty marzysz o podróży na Bałkany lub przeczytaniu zalegających na półce książek?

Aby dobrze przygotować się do postanowienia noworocznego, zacznij już w grudniu. Odpowiedź sobie na pytania: co tak naprawdę przeszkadza Ci w życiu, czego chcesz, ile czasu i zasobów jesteś w stanie poświęcić na to przedsięwzięcie?

Najczęstsze postanowienia noworoczne - jak zmienić swoje życie w nowym roku?

Kiedy przejdziesz od teorii do praktyki, możesz natknąć się na problemy na różnym etapie realizacji swoich planów. Pierwszy z nich to zmobilizowanie się, aby zacząć. Pierwszy krok jest trudny - wymaga ogromnej motywacji, a podjęty w niewłaściwy sposób, może uniemożliwić Ci robienie dalszych postępów. To jeden z głównych powodów, dlaczego tak duży odsetek osób rezygnuje z postanowień już w pierwszym miesiącu. Jak zrealizować najpopularniejsze postanowienia noworoczne? Przede wszystkim, stwórz dobry plan działania, poza tym, kup wszystko, czego możesz potrzebować. W styczniu rozpoczynają się zimowe wyprzedaże, więc ominie Cię wymówka, że czapki są za drogie, więc nie możesz wyjść i spacerować. Pamiętaj, że osiąganie celów to bardzo wyboista droga, więc nie poddawaj się przy pierwszym potknięciu.

Zmiana wagi i zwiększenie aktywności fizycznej królują na listach najpopularniejszych postanowień. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają suto zastawione świąteczne stoły i słodkie dodatki znajdowane w prezentach. Po pochłonięciu w kilka dni tygodniowego zapotrzebowania kalorycznego, a także braku chęci opuszczania kanapy i koca ze względu na złą pogodę, pojawiają się wyrzuty sumienia. Pomysły na realizację tych celów opiszemy szerzej nieco później, tymczasem sprawdź, jak podejść do pozostałych, popularnych postanowień noworocznych.

Powody niedotrzymania postanowień noworocznych

Nauka nowych rzeczy - gdzie robić kursy w 2023 roku?

Na rozwój osobisty zawsze jest właściwy moment, ale początek roku wydaje się do tego idealny. To dobry czas by nauczyć się czegoś nowego lub rozwinąć posiadaną wiedzę. Jak zacząć, by ambitny plan po raz kolejny nie spalił na panewce?

Na początku znajdź kurs. Polecamy zacząć od Udemy, tutaj jest ogromny wybór szkoleń w bardzo niskich cenach. Kiedy wiesz już, czego i jakim kanałem będziesz się uczyć, czas na wprowadzenie nauki do codziennego życia. Wyznacz sobie stałą porę, kiedy będziesz mógł skupić się na samorozwoju i traktuj to na równi z pozostałymi elementami codziennej rutyny. Po przerobieniu etapu kursu, nagródź się czymś, na przykład odcinkiem serialu. To najprostszy sposób na wyrobienie w sobie nawyku.

Utrwalanie nawyku trwa od 18 do 254 dni w zależności od jego stopnia trudności, a średni czas to 66 dni. Gdy się to stanie, nie będzie potrzeby się zmuszać do nauki nowych rzeczy. Zaczniesz robić to automatycznie.

Zmiana w pracy w nowym roku - od czego zacząć?

Brak satysfakcji z życia zawodowego jest jednym z najczęstszych powodów frustracji. Nic dziwnego, że zmiana pracy jest jednym z pierwszych pomysłów, który przychodzi do głowy większości ludziom, którzy zastanawiają się nad poprawą swojego życia. Jeśli planujesz taki krok w 2023 roku, możesz zacząć przygotowania już teraz.

Przede wszystkim, zrób bilans swoich zawodowych możliwości. Znajdź wszystkie swoje mocne strony, doświadczenie, kursy, umiejętności i kompetencje. Nie umniejszaj sobie, ale też nie dopisuj kwalifikacji, których nie posiadasz. Na podstawie tego zestawienia stwórz nowe CV. Następnie załóż (lub odśwież) swoje konto na platformach typu Pracuj.pl czy LinkedIn. Zaobserwuj konkurencyjne firmy, możesz zacząć się udzielać online by dać się zauważyć. Początek roku to dobry moment na kurs doszkalający. Jeśli wiesz, że odbędzie się rekrutacja na Twoje wymarzone stanowisko, możesz poczekać na otwarty nabór, ale nic nie stoi na przeszkodzie by napisać maila do działu kadr i podesłać Twoją kandydaturę. W niektórych branżach komunikatywność i pewność siebie są pożądanymi cechami i mogą zdziałać więcej, niż samo CV.

Co jeśli chcesz całkowicie zmienić branżę i nie wiesz, jaki kierunek rozwoju wybrać ani jak nabyć odpowiednie kompetencje? Sprawdź nasz poradnik, jak się przebranżowić. Dowiesz się z niego, które zawody mają przyszłość w dynamicznie rozwijającym się świecie i jakie są sprawdzone sposoby, by do nich dołączyć.

Oszczędzanie

Na rozpoczęcie oszczędzania zawsze jest dobry moment, a Nowy Rok wydaj się do tego stworzony. Zanim zaczniesz liczyć każdą wydaną złotówkę, odpowiedz sobie na pytanie, jaki rodzaj oszczędzania Cię interesuje. Chcesz ubierać konkretną kwotę, odkładać co miesiąc określoną gotówkę, czy zrewidować swoje zakupy i zacząć mądrze wydawać, a kwota na koncie oszczędnościowym to sprawa drugorzędna? Cel jest bardzo ważny, nawet jeśli w wymienionych przypadkach droga realizacji będzie bardzo podobna. Pozwoli Ci monitorować postępy i odnajdywać ewentualne nieprawidłowości.

Następnym krokiem jest wybranie narzędzi. W styczniu pojawiają się promocje na produkty finansowe, jak premia za założenie konta czy wyższe oprocentowanie lokaty. Dobre warunki na kontach to świetna postawa,a o tym, jak oszczędzać pieniądze w banku, pisaliśmy na naszym blogu - przeczytaj by dowiedzieć się, jak korzystać z kont i zadłużeń, aby polepszyć swoją sytuację finansową. Teraz pozostaje zrewidować swoje wydatki i tracić mniej pieniędzy podczas opłacania rachunków i zakupów. Przydadzą Ci się kody rabatowe do ulubionych sklepów i wiedza na temat promocji. Na naszym blogu regularnie publikujemy wpisy na temat mądrego wydawania pieniędzy i oszczędzenia. Bądź na bieżąco i wprowadź praktyczne zasady do swojego życia.

Czytanie książek

Czy Ty również masz w swoim domu półkę przeznaczoną na książki, które zostały kupione z głębokim postanowieniem przeczytania ich w ciągu najbliższych dni, ale zostały odłożone na później i tak leżą od kilku miesięcy? Przyczyny tego zjawiska upatruje się w rozwoju konsumpcjonizmu (kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie używać) oraz napiętym grafiku, a co za tym idzie, chronicznym braku czasu.

Jak zmienić ten stan rzeczy? Zastosuj się do trzech rad:

  1. Nie kupuj więcej książek - nie powiększaj stosu nieprzeczytanych książek. Wstrzymaj się z nowymi zakupami, dopóki nie przeczytasz zalegających tytułów. Widząc, że liczba tytułów rośnie, zamiast maleć, szybko się zniechęcisz.

  2. Wyznacz na stałe czas przeznaczony na czytanie - podobnie jak w przypadku kursów, wyznaczone na sztywno czas i przestrzeń pomogą Ci się zorganizować, a z czasem wyrobić nawyk czytania.

  3. Zmień sposób przyswajania książek - współcześnie każda wolna godzina jest na wagę złota, a ogrom obowiązków wymusza wielozadaniowość. Podobnie jest z przyswajaniem książek, jeśli nie możesz znaleźć czasu na czytanie, zmień medium i zacznij ich słuchać! Bookbeat posiada ponad pół miliona tytułów, więc z pewnością znajdą tam się pozycje z Twojej listy.

Jak szybko przeczytać zaległe książki

Wymarzone wakacje - kiedy zrealizować to postanowienie?

Wyjazd w wymarzoną podróż to ograniczone w czasie wydarzenie, więc nie wymaga regularności i samozaparcia. Dlaczego tak często nie udaje się wypełnić tego postanowienia? Przyczyną może być odkładanie planów w nieskończoność. Im później zaczniesz wprowadzać je w życie, tym mniej prawdopodobne, że zrealizujesz je w 2023 roku. Dlatego zabukuj swoje wakacje w TUI już teraz i postaw się przed faktem dokonanym. Dzięki temu wymarzony wyjazd z abstrakcyjnego marzenia zmieni się w rzeczywisty plan, a przy okazji sporo zaoszczędzisz dzięki rezerwacji z wyprzedzeniem. Jeśli obawiasz się o swoje finanse na wakacjach, skorzystaj z naszych porad dotyczących oszczędzania, o których pisaliśmy kilka akapitów wyżej.

Zadbaj o siebie - jakie można mieć postanowienia noworoczne z gatunku self care?

Zadbanie o swoje ciało jest nie tylko popularnym, ale też bardzo ważnym postanowieniem. Istotne jest, aby chęć zmian wypływała z Twojej wewnętrznej potrzeby dbania o zdrowie i uzyskania lepszego samopoczucia, a nie zamiaru przypodobania się otoczeniu. Ten drugi, zewnętrzny rodzaj motywacji jest zbyt słaby, aby długotrwale utrzymać dyscyplinę. Jakie postanowienia noworoczne doprowadzą Twoje ciało do jego najlepszej wersji?

Zwiększenie aktywności fizycznej - jak zacząć się ruszać w nowym roku? 

Wszystko zależy od Twojego doświadczenia i zamierzonych celów. Jeżeli chcesz po prostu więcej się ruszać, a nigdy wcześniej tego nie robiłeś, zacznij od półgodzinnych spacerów kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, aby ustalić sobie realistyczny grafik, którego będziesz w stanie się trzymać dłużej, niż kilka dni czy tygodni - dążysz do wyrobienia w sobie nowego nawyku. Postaw sobie cele i czas ich wykonania: może to być określona ilość kroków lub kilometrów zrobionych w miesiącu. Kiedy przyzwyczaisz się do ruchu, czas na rozpoczęcie biegania. To kolejny, długopersektywiczny, etap zwiększenia aktywności. Wprowadź go na wiosnę lub latem, w zależności od Twoich postępów i samopoczucia. Jeśli ten rodzaj aktywności nie przypadnie Ci do gustu, nie poddawaj się. Spróbuj popływać na basenie lub odwiedzić siłownię. Pamiętaj, że sam zakup karnetu nie wystarczy. Twoje szanse na utrzymanie się w treningu przez dłuższy czas rosą, jeśli ustalisz sobie sztywny grafik.

Twoim nieocenionym sprzymierzeńcem będzie zegarek sportowy, na który w styczniu możesz znaleźć w RTV euro AGD kod rabatowy. To idealne narzędzie do kontrolowania postępów podczas każdej aktywności. A nic tak nie motywuje, jak upewnienie się o osiągnięciu zakładanych celów i widok własnych postępów. Warto zaopatrzyć się w model dla sportowców, który będzie monitorował:

  • ilość zrobionych kroków, 

  • tempo, czas i długość pokonanego dystansu,

  • spalone kalorie,

  • puls,

  • czas potrzebny do regeneracji,

  • natlenienie krwi.

To doskonały towarzysz treningu, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych sportowców. Pomoże Ci poznać reakcje własnego organizmu i porównać wyniki na szerszej stopie. To daje realną szansę utrzymanie się Twojej motywacji, a co za tym idzie, realizację postanowienia. Jeśli szukasz tańszych opcji i nie zależy Ci na wszystkich parametrach, dobrą alternatywą jest smartwatch lub smartband.

Smartwatch dla sportowców

Zmiana wagi - co jest ważne?

Naczęszyrzymi powodami porażki w zamiarze schudnięcia w nowym roku są:

  • niemożliwe do osiągnięcia cele - zrzucenie 30 kilogramów to osiągniecie bardzo trudne do wykonania w 4 mieisące. Będzie wymagać od Ciebie drakońskiej diety i morderczych treningów. Tak szybka redukcja niesie ryzyko efektu jojo, nie wspominając konsekwencjach zdrowotnych. Kiedy po dwóch tygodniach nie zobaczysz wystarczającego spadku, by zdążyć osiągnąć wymarzoną wagę w terminie, szybko się zniechęcisz,

  • brak wiedzy i planu - ograniczenie jedzenia o połowę czy rezygnacja z posiłków nie są dobrymi pomysłami na dietę. Zakończą się tym, że nie wytrzymasz takich ograniczeń lub zrujnujesz sobie zdrowie. Redukcja kalorii wymaga konsekwentnego trzymania się deficytu przy jednoczesnym dostarczaniu do organizmu wszystkiego, co potrzebuje,

  • za duży rygor przy starcie - wrzucenie się na głęboką wodę podczas odchudzania oznacza walkę z własnym organizmem. Jeśli z dnia na dzień obetniesz pół tysiąca kalorii oraz wyeliminujesz z diety wszystkie cukry i tłuszcze, z dużym prawdopodobieństwem po kilku dniach rzucisz się na czekoladę.

Jak  schudnąć w nowym roku? Przede wszystkim, sięgnij po wiedzę z rzetelnego źródła. Idealnie, jeśli skontaktujesz się z dietetykiem. Sprawdź swój wskaźnik całkowitej przemiany materii (CPM) i na początku zmniejsz kaloryczność swoich posiłków o 100 kcal w stosunku do CPM. Po kilku tygodniach możesz zwiększyć tę liczbę. W ten sposób przyzwyczaisz swoje ciało do funkcjonowania w deficycie i unikniesz efektu jojo.

Jeśli nie znasz się na wartościach energetycznych poszczególnych dań lub przyrządzaniu zbilansowanych posiłków, rozważ skorzystanie z usług cateringu dietetycznego. Maczfit posiada szeroką gamę kaloryczności swoich diet, więc z pewnością znajdziesz odpowiednią do Twojego poziomu redukcji. W ten sposób zaoszczędzisz czas na zdobywaniu informacji i przygotowaniu jedzenia. Będziesz mieć pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi zbilansowane posiłki w ilości, która sprawia, że schudniesz.

Sen i wypoczynek

Coraz więcej osób dostrzega, że dbanie o swoje ciało nie ogranicza się tylko do utrzymywania wagi i kondycji. Równie ważny jest zdrowy sen i odpowiedni wypoczynek. Jest konieczny, aby efektywnie funkcjonować i nie wystarczy tu tygodniowy wyjazd na urlop. Regeneracja to umiejętność, której wiele osób nie posiada. Jak nauczyć się odpoczywać?

Przede wszystkim, trzeba zmienić podejście i przestać myśleć o odpoczynku jako marnowaniu czasu. Jeśli zmusisz się do leżenia codziennie przez godzinę na kanapie, to zamiast relaksu wywołuje to w Tobie poczucie winy - czyli efekt będzie dokładnie odwrotny. Weź pod uwagę, że zmęczenie zmniejsza Twoją produktywność - te same czynności zajmują Ci więcej czasu, więc jeśli jesteś wykończony, nie zrobisz więcej rzeczy, niż wypoczęty po krótkiej drzemce. Jeśli nie lubisz bezczynności, postaw na relaksujące zajęcie, które sprawia Ci przyjemność: spacery, książki (spoza branży!), kolorowanki, filmy. Potraktuj to jako równie ważny element dnia, co obowiązki.

Jeszcze większe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia ma odpowiedni sen. 7-8 godzin na dobę to minimum, którego nie należy sobie odmawiać. Poza długością ważna jest jakość snu. Sprawdź promocje Media Markt i zainwestuj w smartwatch. Nawet najbardziej podstawowe modele posiadają funkcje monitorowania jakości snu. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda Twój nocny cykl i czy trzeba nad nim popracować.

Jakie postanowienia noworoczne są najtrudniejsze?

Są postanowienia noworoczne, które zaliczają się do kategorii naprawdę trudnych. Co ciekawe, plasują się dość wysoko na liście najpopularniejszych deklaracji. Zalicza się do nich całkowita rezygnacja z używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów. Jeśli chodzi o antyalkoholowe postanowienia noworoczne, statystyki są dość brutalne - większość z nich zostaje złamana po około dwóch dniach. Ten czas zbiega się z trwaniem kaca po zabawie sylwestrowej.

Rzucanie palenia jest traktowane dużo poważniej. Jednak jak każdy nałóg, wymaga przezwyciężenia uzależnienia psychicznego i fizycznego. Dobrym pomysłem są preparaty na bazie nikotyny, które pomogą Ci opanować głód. Wtedy możesz podzielić rzucanie na dwa etapy: najpierw odzwyczajanie się od swoistego rytuału palenia, a kiedy już będziesz wiedzieć, co robić z rękami, a kawa zacznie smakowa bez papierosa, możesz przejść do stopniowego odstawiania nikotyny. Palenie może mieć podłoże psychiczne i być substytutem radzenia z dużym stresem, odprężenia lub innej potrzeby, z braku której nie zdajesz sobie sprawy. Jeśli czujesz mocne przywiązanie do papierosów, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Ci zdiagnozować przyczyny pozostawania w nałogu. To skuteczna i całkowicie normalna metoda, z której korzysta coraz więcej osób.

Oryginalne postanowienia noworoczne - nieoczywiste pomysły na ulepszenie swojego życia

Nudzą Cię w kółko powtarzające się pomysły na postanowienia noworoczne? Sprawdź listę mniej oczywistych propozycji, które wniosą wartość dodaną do Twojego życia:

  • przestań próbować być we wszystkim najlepszym - daj sobie złapać oddech. Skup się na tym, co jest ważne i sprawia Ci radość, a nie na próbie zaimponowania całemu światu,

  • pozbądź się zbędnych rzeczy ze swojego otoczenia - oczyść swoją przestrzeń, wyrzuć stare i niepotrzebne rzeczy, których nie używasz. Pozwoli to uporządkować Twoje otoczenie, a co za tym idzie, życie,

  • więcej czasu offline - odłóż telefon, wyłącz komputer i skup się na rzeczywistości. Pomoże Ci w tym aplikacja mierząca czas online. Zdziwisz się, ile w ten sposób zyskasz wolnego czasu, 

  • zrewiduj swoje wartości - zadaj sobie pytanie, co jest dla Ciebie ważne na obecnym etapie życia? Ludzie często kierują się wartościami wpojonymi przez środowisko lub przyswojonymi wiele lat wcześniej. Upewnij się, czy nadal identyfikujesz się z kodeksem, którym się kierujesz. Może niektóre punkty figurują tam tylko z przyzwyczajenia,

  • adopcja online - możesz nie mieć warunków do trzymania w domu pupila, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć pod swoje skrzydła niewinne stworzenie! Zrób coś dobrego, możesz zdecydować się na adopcję na odległość dziecka z krajów trzeciego świata, które dzięki Tobie otrzyma szansę na lepsze życie. Są też organizacje pozwalające na adopcję dzikiego zwierzęcia zagrożonego wyginięciem,

  • powrót do dawnych pasji - robiłeś dawniej coś rozwojowego, co sprawiało Ci przyjemność? Pomyśl, czy nie warto wrócić do porzuconej pasji. Może to być: rysowanie, medytacja, granie na instrumencie czy uprawianie sportu.

Jak napisać postanowienia noworoczne by osiągnąć cel? 

Omówiliśmy teorię udanego stawianie celów i najczęstsze błędy, przez które się to nie udaje. Przyszedł czas na instrukcję praktyczną, jak zrobić postanowienia noworoczne, aby łatwiej ich dotrzymać. Kluczem jest rozpisanie swojego celu zgodnie z metodą S.M.A.R.T. To akronim zawierający cechy, które powinny znaleźć się w rozpisanym celu, aby łatwiej było go osiągać:

S - skonkretyzowany - cel musi zawierać konkretnie określone warunki oraz precyzyjnie opisany rezultat, aby został spełniony,

M - mierzalny - wykonanie celu powinno być możliwe do dokładnego zmierzenia i przedstawienia za pomocą konkretnych liczb lub wartości,

A - ambitny - powinien wyzwolić w Tobie determinacje do jego spełnienia, nieść ze sobą ważną dla Ciebie wartość, która sprawia, że chcesz go osiągnąć,

R - realistyczny - cel musi być dostosowany do Twoich warunków i możliwy do wykonania,

T - określony w czasie - chodzi o termin na zrealizowanie całego celu, jego etapów, a także wyznaczenie konkretnego czasu w swoim grafiku na realizację.

Jak stworzyć postanowienia noworoczne zgodnie z metodą S.M.A.R.T? Rozłóż swoje zamierzenie na czynniki pierwsze i dopasuj je do konkretnych akronimów. Oprócz tego, wypisz na kartce informacje, które jeszcze bardziej uszczegółowią Twój plan:

  • wszystkie korzyści, jakie osiągniesz po realizacji,

  • przeszkody, jakich się spodziewasz,

  • osoby, przedsiębiorstwa, instytucje i podmioty, które będą przydatne,

  • wiedza, której potrzebujesz i źródła, z których możesz ją czerpać

  • plan uwzględniający konkretne działania.

Tak wygląda przykład postanowienia noworocznego rozpisanego zgodnie z opisanymi przez nas metodami:
Jak napisać postanowienie noworoczne

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Ludzie często reagują śmiechem na postanowienia noworoczne: memy, żarty i filmiki na youtubie, każdego roku w styczniu zalewają internet. Tymczasem zamknięcie starego roku i rozpoczęcie nowego, to świetny impuls do podsumowania swojego życia i wprowadzenia zmian, które wyjdą Ci na dobre. Każdy pretekst, aby wstać z kanapy i zrobić dla siebie coś wartościowego, jest godny rozważenia, dlatego nie przestawaj planować zmian w nowym roku.

Postanowienia noworoczne mają duże szanse powodzenia, jeśli podejdziesz do nich na poważnie. Zastosuj się do naszych rad, a Twoje rokowania jeszcze wzrosną. Świadome podejmowanie decyzji oraz dobre planowanie są najlepszą drogą do tego, by znaleźć się w 8% szczęśliwców, którym w tym roku uda się osiągnąć swoje cele.





*https://swresearch.pl/news/wiekszosc-polakow-ma-i-w-styczniu-trzyma-sie-swoich-postanowien-noworocznych

**https://www.statisticbrain.com/new-years-resolution-statistics/

 

Więcej artykułów:

Gdzie na wakacje samochodem za granicę? Top 4 kierunki

Udane wakacje za granicą nie oznaczają konieczności podróży samolotem. Wybór samochodu jako środk...

20.04.2024, 08:00

Tanie klocki LEGO? Poznaj Planetę Klocków

Mając na domowym pokładzie fana klocków LEGO, szukanie na nie promocji to stały element regularny...

17.04.2024, 08:00

Jak zamawiać na iHerb i zrobić zakupy taniej?

iHerb to znany na całym świecie sklep z suplementami, ziołami i kosmetykami, które w wielu przypa...

14.04.2024, 08:00

Jak zarabiać na Temu?

Temu.com chyba już nikomu przedstawiać nie trzeba. Potężny producent ze Wschodu zastąpił popularn...

11.04.2024, 08:00
Używamy plików cookie oraz podobnych technologii w celu poprawnego działania strony. Kontynuując bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej na ten temat.
OK

Marki