Jak zmniejszyć rachunki za gaz?

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim większe zużycie paliw opałowych. Tego roku sytuacja na rynku nikogo nie rozpieszczała: brakuje węgla oraz innych produktów przeznaczonych do spalania i rosną ceny prądu. Jednak największy niepokój odczuwają posiadacze instalacji gazowych. Prognozowane rachunki mogą opiewać na kwotę większą od kilkudziesięciu do ponad dwustu procent. Czy da się jakoś wpłynąć na wysokość opłat? Czytaj dalej, a poznasz najlepsze metody na to, jak zmniejszyć rachunki za gaz.

Ile wyniosą rachunki? Prognoza cen gazu 2022/2023

Wydarzenia międzynarodowe oraz stan gospodarki w Polsce sprawiają, że trudno mówić o wiarygodnych prognozach jakichkolwiek opłat, nawet na najbliższe miesiące. Ilość zmiennych jest rekordowa, a na jej szczycie plasują się: embargo na gaz z Rosji, awaria Nord Stream 1, niepewne dostawy z innych krajów oraz rosnąca inflacja.

Mimo to, są podejmowane kroki mające na celu ustabilizowanie cen gazu dla gospodarstw domowych. Do końca 2022 roku stawki zostały zamrożone na konkretnym pułapie. W tle toczone są rozmowy, aby utrzymać te kwoty również na zimowe miesiące 2023 roku

Istotny jest fakt, iż żaden dostawca gazu nie może dowolnie podnieść jego ceny. Tego typu ruchy muszą być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Jednak ten organ nie jest w stanie ustabilizować czynników zewnętrznych, które wymuszają podwyżki paliw kopalnych na rynku międzynarodowym.

Dla obywatela używającego gazu w swoim domu, największą wartość ma odpowiedź na pytanie: czy w aktualnym sezonie grzewczym uda się utrzymać obecne ceny, czy zostaną odmrożone i poszybują w górę? Ta informacja ma żywotne znaczenie zwłaszcza dla gospodarstw kwalifikujących się do grup taryfowych W-3. 

Grupy taryfowe to podział odbiorców gazu zemnego ze względu na to, jak dużo go zużywają. W-1 to gospodarstwa domowe wykorzystujące gazu tylko do gotowania, a W-3 opierają na tym paliwie większość swojego zapotrzebowania energetycznego. Dlatego najsilniej odczuwają obecną sytuację. Nie tylko są najbardziej uzależnione od gazu ziemnego, ale też czekałyby ich największe podwyżki. W przypadku scenariusza z odmrożeniem, zmiany cen dla średniego zużycia w poszczególnych grupach taryfowych wyglądałyby następująco:

Rachunki za gaz 2023 po odmrożeniu cen

Aż tak czarny scenariusz jest mało prawdopodobny, jednak lepiej jest być przygotowanym na najgorsze. W tym momencie nie wiadomo, jaką decyzję odnośnie cen gazu na 2023 rok podejmie rząd. Aby przykro nie zdziwić się w chwili otrzymania rachunku, warto już teraz pomyśleć nad dostępnymi możliwościami zmniejszenia opłat. Dzieliliśmy się już sposobami na obniżenie rachunków za prąd i wodę, teraz przyszedł czas na porady dotyczące gazu ziemnego.

Jak zmniejszyć zużycie gazu w domu? Zacznij od kuchni

Zanim poznasz sposoby na wpłynięcia na ceny ogrzewania, zacznij od miejsca, w którym masz największy wpływ na zużycie gazu, czyli kuchni. Kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym są najpopularniejszym urządzeniem do przyrządzania posiłków, i znajdują się w  więcej niż połowie polskich domów. Gotowanie na palniku gazowym rocznie zużywa około 3330 kWh. Jak zmniejszyć tę liczbę? Jest na to kilka sposobów.

  1. Zadbaj o drożność palników - zdarza Ci się gotować na palniku, który pali się tylko w połowie? Miej świadomość, że drugie tyle gazu, co zostało przez Ciebie zużyte, uleciało do atmosfery. Swój gaz wykorzystasz w pełni tylko wtedy, gdy Twoja kuchenka będzie całkowicie sprawna. Dlatego wyczyść ją porządnie, odetkaj kanaliki i poprawnie złóż wszystkie elementy. Płomień powinien być jasnoniebieski i w całości okalać tarczę palnika.

  2. Dostosuj wielkość palnika do naczynia - naczynie jest wydajnie ogrzewane na kuchence wtedy, gdy płomienie znajdują się pod spodem. Jeśli wychodzą poza dno graczka, efektywność kuchenki drastycznie spada, a Ty musisz zużyć więcej gazu do otrzymania tej samej temperatury. Dlatego nie stawiaj małych naczyń na największym palniku. Prędkość nabierania temperatury nie będzie dużo większa, za to Twoje rachunki już tak.

  3. Gotuj pod przykryciem - podstawowe zasady fizyki mówią jasno: szybciej doprowadzisz ciecz do wrzenia, jeśli będziesz gotować ją pod przykryciem. Zapewniasz w ten sposób zamknięty obieg temperatury, która nie ma jak ujść do atmosfery. W ten sposób zużyjesz nawet do 30% mniej gazu. Jeśli gotujesz czystą wodę, na przykład na makaron, dodaj sól dopiero po doprowadzeniu do wrzenia. Sama woda szybciej nabiera temperatury, niż roztwór solny.

  4. Wybierz odpowiednie garnki - szybkość i efektywność gotowania zależna jest również od naczyń, których używasz. Garnki ze stali szlachetnej nagrzewają się w krótszym czasie niż ich starsze, emaliowane odpowiedniki. Jeśli nie masz ich w domu, komplet w dobrej cenie kupisz na Allegro. Szacunki pokazują, że wymiana garczków zapewnia do 36% mniejsze zużycie energii podczas gotowania.

  5. Zadbaj o stan naczyń - nawet najlepiej przewodzący ciepło garnek nie spełni swojej roli, jeśli będzie pokryty warstwą brudu. Przypalone resztki jedzenia na zewnętrznej stronie naczynia pochłaniają ciepło i wydłużają czas nagrzewania. Dlatego nie zapomnij o  spodzie i zewnętrznych częściach garczków podczas mycia. W przypadku czajników sytuacja ma się odwrotnie: użyj latarki i skontroluj ich stan w środku. Warstwa kamienia nie tylko zmienia smak napojów i sprawia nieprzyjemne wrażenie estetyczne, ale angażuje większą ilość gazu lub prądu do zagotowania wody.

  6. Rozważnie wybieraj wielkość porcji i potrawy - nie ma sensu gotować całego czajnika wody, kiedy chcesz zalać tylko jeden kubek. Nie jest tajemnicą, że dwa lub trzy odkręcone jednocześnie palniki zużywają więcej gazu, niż jeden. Dlatego w sezonie najwyższych rachunków, weź pod uwagę opłaty za media podczas układania menu dla rodziny. Postaw na jednogarnkowe potrawy. Opłaca się ugotować większą ilość na kilka dni i podgrzewać jedzenie w mikrofalówce.

Sposoby na obniżenie rachunków za gotowanie

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie gazowe wody?

Wiesz już, co robić w kuchni. A jak wygląda sytuacja w łazience? Niekiedy podgrzewanie wody jest uwzględnione w rachunkach od sieci wodociągowej. A co jeśli masz swój piec gazowy, którym regulujesz jej temperaturę? W takim wypadku pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie posiadanego modelu. Sprawdź jego rok produkcji i parametry. Nowsze piece używają do 40% mniej gazu, niż przestarzałe modele, przy okazji możesz wybrać egzemplarz z bezpieczniejszym, elektrycznym zapłonem. W niewielkim domu jednorodzinnym warty wzięcia pod uwagę jest piec dwufunkcyjny.

Za podgrzewanie wody zapłacisz mniej, jeśli zamienisz kąpiel w wannie na prysznic. Nie tylko zużyjesz dużo mniej cieczy, którą trzeba podgrzać, ale też doprowadzisz ją do niższej temperatury. Odczucie komfortu termicznego jest różne dla wody płynącej i stojącej. Dlatego kąpiel w wannie będzie mieć wyższą temperaturę, niż  komfortowy prysznic. To nawet do 25% mniej zużytego gazu podczas jednego mycia.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie - przygotuj kaloryfery na zimę

Największe zużycie gazu zimą to ogrzewanie, dlatego warto zrobić wszystko, by było jak najbardziej efektywne. Przede wszystkim należy doprowadzić kaloryfery do takiego stanu, by ogrzewały powietrze do konkretnej temperatury zużywając jak najmniej paliwa. Będziesz mieć pewność, że działają najwydajniej, jeśli zadbasz o kilka elementów.

  1. Konserwacja - jest kilka czynności, które należy wykonać przed sezonem grzewczym. Najważniejsze z nich to regularne odkamienianie instalacji grzewczej. Zatkane przewody powodują zużycie paliwa większe nawet o 20-30%. Mniej karkołomne, ale równie ważne jest pilnowanie, by grzejniki nie były napowietrzone. Dzięki temu przekazują ciepło do pomieszczenia efektywniej o 10%.

  2. Ekrany odbijające - to foliowy element, który przykleja się za kaloryferem. Jego zadaniem jest odbijanie wydzielanego przez grzejnik ciepła, które normalnie byłoby wchłaniane przez ścianę. Oszacowano, że oszczędzasz w ten sposób 4% paliwa grzewczego.

  3. Odkryj kaloryfery - zamień firanki i zasłony na krótkie, odsuń meble, ściągnij suszarki, pranie i inne elementy, które sprawiają, że patrząc na grzejnik nie widzisz go w całej okazałości. Przedmioty, które zasłaniają kaloryfer, utrudniają swobodne rozchodzenie się ciepła po mieszkaniu i mogą pochłaniać go nawet do 20%. A Ty do utrzymania temperatury musisz zużyć do 20% więcej gazu.

Jak obniżyć rachunki za gaz tekstyliami? Produkty, dzięki którym jest cieplej

Czy da się przykręcić kaloryfer i mimo to odczuwać ciepło? Ten scenariusz jest możliwy, jeśli wykonasz remont domu, pogubisz mury i ocieplisz ciany. Ale nie tylko. Jest osiągalne zapewnienie sobie większego komfortu cieplnego i zapobiegnięcie utracie temperatury bez liczonego w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych remontu. Potrzebne jest kilka znacznie tańszych produktów, które zadbają o to, by nikt w Twoim domu nie zmarzł tej zimy.

  1. Taśma uszczelniająca - albo inny sposób na zadbanie o szczelność okien. Sprawdź, czy w którymkolwiek z Twoich okien czuć przewiew i zlikwiduj go za pomocą specjalnej taśmy lub uszczelki. Dzięki temu zachowasz w domu do 25% więcej ciepła.

  2. Zasłony termiczne - są to zasłony uszyte ze specjalnego materiału, który zapobiega utracie ciepła z domu. Powieszone w oknach mają działanie termoizolacyjne, które jest odczuwalne zarówno podczas codziennego przebywania w pomieszczeniu jak i płacenia za rachunki.

  3. Dywany termoizolacyjne - podczas zakupu dywanu warto zwrócić uwagi na jego właściwości termoizolacyjne. Wbrew pozorom, jego zalety zimą nie sprowadzają się wyłącznie do tego, że jest cieplejszy w dotyku od płytek i paneli skutkiem czego łatwiej wytrzymać w niższej temperaturze. Niektóre modele mają dodatkowe właściwości termoizolacyjne pozwalające na utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu, która nie jest wchłaniana przez materiał podłogowy.

  4. Koce i pledy - czasami zamiast rozkręcać kaloryfer lepiej jest okryć się dodatkowym kocem. Nie popadając w skrajności, nie zachęcamy do zawijania się w kulkę i utrzymywania w pomieszczeniu 12°C, ale jeśli w pokoju jest 20°C, warto położyć na nogi koc zamiast zwiększać temperaturę do 22°C.

Mniej gazu do ogrzania mieszkania

Jak zmniejszyć zużycie gazu - nawyki, które warto wziąć pod lupę

W zimowe miesiące jeszcze większy wpływ na budżet domowy mają Twoje nawyki. Większość osób tęskni za letnimi miesiącami i marzy o tym, aby móc ubrać cienką koszulkę lub krótkie spodenki. Mimo to, nie urządzaj sobie lata w mieszkaniu. Zachowaj rozsądek podczas ustawiania wartości na termostacie i zastosuj się do zaleceń, które wymieniamy poniżej. Dzięki temu Twój budżet w mniejszym stopniu odczuje skutki zimnego sezonu.

  1. Nie przegrzewaj mieszkania - nawet, jeśli jesteś oddanym miłośnikiem ciepła, należy sobie uświadomić, że nie potrzebujesz 25°C we wszystkich pokojach do komfortowego funkcjonowania. W pokoju dziennym wystarczy 20-21°C, a w sypialni 18°C i nadal można chodzić w krótkim rękawku. Wyższą temperaturę, około 22-24°C, warto utrzymywać jedynie w łazience.

  2. Obniż temperaturę na noc - niższa temperatura podczas snu jest nie tylko oszczędna, ale też zdrowsza. Nocą dobrze jest utrzymywać 16°C. W chłodniejszym pomieszczeniu lepiej się wyśpisz, a także sporo zaoszczędzisz. Obniżenie temperatury o 1°C to 6% mniejsze zużycie gazu. Jeśli z 21°C za dnia zejdziesz do 16°C, zużyjesz nocą 30% mniej gazu na ogrzewanie.

  3. Nie zakręcaj kaloryferów całkowicie - nie ma co popadać w drugą skrajność. Całkowite wyłączanie ogrzewania pod nieobecność domowników nie jest korzystne ani dla instalacji, ani dla rachunków. Ponowne nagrzanie wychłodzonego mieszkania pochłania więcej energii, niż utrzymywanie w nim stałej temperatury.

  4. Wietrz pomieszczenie rozsądnie - wietrzenie pokoi jest koniecznie o każdej porze roku, również zimą. Jednak, jeśli latem możesz spędzać cały dzień przy otwartym oknie, w chłodne miesiące konieczna jest inna taktyka. Otwórz okno na oścież na 5-15 minut i wyłącz na ten czas grzejniki. Dzięki temu minimalizujesz zużycie gazu, kiedy kaloryfery będa próbowały utrzymać stałą temperaturę pomimo napływu mroźnej fali z zewnątrz.

Jaka temperatura w domu zimą

Zużycie gazu w kotle - kiedy wymienić piec na nowy?

Koszt zakupu samego kotła gazowego zamyka się w kilku tysiącach, jeżeli planujesz do tego wymianę instalacji, kwota rośnie jeszcze bardziej. Czy taka inwestycja jest opłacalna, gdy w ciągu najbliższych miesięcy rachunki mogą przekroczyć 20 tysięcy złotych? Jeśli wybierzesz odpowiedni piec, to jak najbardziej. 

Nowoczesny kocioł kondensacyjny, który w Leroy Merlin znajdziesz od 3 tysięcy złotych, zużywa o 20% mniej gazu niż starsze modele. Przy odmrożonych rachunkach dla grupy taryfowej W-3 to średnio 5 tysięcy niższe opłaty za rachunki w ciągu roku. Oznacza to, że inwestycja zwróci się z nawiązką już po roku od instalacji, a niewiele zapowiada, aby sytuacja na międzynarodowym rynku paliw kopalnych miała się ustabilizować w następnych latach.

Producenci kotłów gazowych żywotność swoich produktów określają na 10-15 lat. Jeśli Twoje urządzenie zbliża się do tego wieku, możesz śmiało pomyśleć o nowym, bardziej wydajnym modelu. Jednak jeśli Twój piec liczy sobie mniej lat, a zużywa zbyt duże ilości gazu, psuje się lub - co gorsza - rozszczelnia, zastanów się poważnie nad wymianą na lepsze urządzenie przed wyznaczonym czasem. 

Osobną kwestią jest wybór dostawcy gazu ziemnego. W Polsce działa około 30 rożnych firm, dlatego warto porównać między sobą oferty i wybrać dostawcę, który proponuje  najkorzystniejsze warunki. Zmiana dostawy nie jest skomplikowanym procesem, często firma do której się przenosisz, wypełnia za Ciebie wszystkie formalności.

 

Ceny gazu są równie nieprzewidywalne, co ogólna sytuacja międzynarodowa. Dlatego aby zapewnić sobie i swojej rodzine bezpieczeństwo finansowe, trzeba podjąć doodtakowe kroki. Sprawdź nasze porady dotyczące mądrego wydawania pieniędzy i oszczędzania, dzięki którym łatwiej zbudujesz swoją poduszkę finansową. Wykorzystuj kody rabatowe podczas kupowania, a będziesz płacić mniej za zakupy, nawet w dobie kryzysu.

 

Więcej artykułów:

Czy warto kupować gry na Kinguin?

Świat gier wciąga, a ceny gier potrafią przysporzyć o zawrót głowy. Wytrawni gamerzy potrafią prz...

01.05.2024, 08:00

Gdzie kupić tanio zabawki dla dzieci?

Wiedza, gdzie kupić tanio zabawki dla dzieci, to jak wygrać w konkursie na skuteczne oszczędzanie...

27.04.2024, 08:00

Co kupić mamie do 100 zł? 20 prezentów na Dzień Matki

Pomysł na prezent dla Mamy, z którego się ucieszy, ale do 100 zł? Oto aż 25 pomysłów na to, co ku...

23.04.2024, 23:59

Gdzie na wakacje samochodem za granicę? Top 4 kierunki

Udane wakacje za granicą nie oznaczają konieczności podróży samolotem. Wybór samochodu jako środk...

20.04.2024, 08:00
Używamy plików cookie oraz podobnych technologii w celu poprawnego działania strony. Kontynuując bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej na ten temat.
OK

Marki