Wakacje w górach - gdzie warto pojechać?
Najpopularniejszy urlopowy dylemat Polaków sprowadza się do pytania: morze czy góry? Obie lokalizacje mogą pochwalić się ogromną rzeszą zwolenników, pięknymi widokami i mnóstwem ciekawych atrakcji. Jeżeli znasz już swoją odpowiedź i jasne jest dla Ciebie, że wolisz wędrówki po szlakach, niż wylegiwanie się na plaży, być może zastanawiasz się, w którą część Polski udać się w tym roku. W końcu, nasz kraj może pochwalić się wieloma ciekawymi lokalizacjami. Ciężko Ci się zdecydować, gdzie warto pojechać w góry w tym sezonie? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik! Oprócz porad, przygotowaliśmy kody rabatowe, które mogą Ci się przydać podczas przygotowań do wyjazdu i samego urlopu.
Wyjazd w góry - gdzie jechać i co zabrać?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać w góry, w pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie: co chcesz tam robić? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest całkiem oczywista. Rzecz jasna, głównym zajęciem jest chodzenie po szlakach i zdobywanie szczytów. Jednak - jak długie trasy zamierzasz robić? Jak duże przewyższenie jesteś w stanie pokonać? Czy zabierasz ze sobą dzieci? W jakiej jesteś formie fizycznej? Zależy Ci na ciekawej, rzadko uczęszczanej trasie, czy zdobywaniu popularnych szczytów? Te wszystkie pytania mają znaczenie podczas wybierania kierunku podróży i planowaniu trasy.
Nie można zapominać, że górzyste regiony nie ograniczają się tylko do przewyższeń terenowych. To również intrygująca kultura, miejscowe przysmaki, lokalne atrakcje, zabytki historyczne, czy ciekawe możliwości spędzania czasu. Weź to wszystko pod uwagę planując wyjazd, a Twoje wakacje będą niezapomniane. Jeśli nie orientujesz się, z czego słyną poszczególne regiony, czytaj dalej, a przedstawimy Ci najważniejsze informacje.
Nieważne, gdzie w góry się wybierasz - te rzeczy miej zawsze przy sobie
Istnieje lista rzeczy, które każdy górski wędrowiec powinien mieć w swoim plecaku. Poszczególne pozycje wynikają ze zmiennej pogody, rodzaju uprawianych aktywności czy specyfiki miejscowej fauny i flory. Jeśli na najbliższe wakacje góry są Twoim wymarzonym kierunkiem, koniecznie zabierz ze sobą:
- - wygodny plecak. Serio, torebka, czy siatki zakupowe nie zdają egzaminu,
- - buty trekkingowe, to osobny i bardzo szeroki temat, a przy okazji duży wydatek, dlatego sprawdź nasze kody rabatowe na obuwie,
- - skarpetki, najlepiej przeznaczone do trekkingu, ale sprawdzą się każde wysokie modele, nie powodujące otarć. Miej zawsze w plecaku awaryjną parę zapakowaną w wodoszczelny worek - nadejdzie dzień, kiedy Twoje stopy Ci za to podziękują,
- - kurtka przeciwdeszczowa, ponieważ pogoda w górach bywa zmienna i nieprzewidywalna. W Mountain Warehouse znajdziesz asortyment na każde warunki,
- - apteczka rozbudowana o środki przydatne podczas zwichnięć czy złamań (pamiętaj, że opatrunki są pomocne, kiedy potrafisz ich używać!),
- - polar lub ciepła bluza z tego samego powodu, co kurtka przeciwdeszczowa. Nie daj się zaskoczyć pogodzie,
- - ochrona przed słońcem, czyli czapka z daszkiem i krem z filtrem,
- - ochrona przed wiatrem, lekka kurtka i cienka czapka chroniąca zatoki,
- - lokalizacja GPS przyda się zwłaszcza, jeśli nie znasz dobrze terenu, w który się wybierasz. Jeśli uważasz, że smartfon Ci wystarczy, upewnij się, że na szlakach jest zasięg. I koniecznie zabierz na wędrówkę powerbank!
Lista ekwipunku górskiego wędrowca jest długa, ale zawiera tylko niezbędne rzeczy. Lepiej nie przekonywać się na własnej skórze, jak to jest, kiedy w sytuacji kryzysowej zabraknie jednej z nich.
Sprawdź przy okazji na poradnik, jak spakować się na wakacje. Jeśli plecak jest już pełny, zobacz, co do zaoferowania mają poszczególne góry w Polsce i wybierz idealny kierunek dla siebie.
Wycieczka z dziećmi w góry - gdzie jechać i dlaczego w Sudety?
Naszą wycieczkę zaczynamy od jednych z najstarszych pasm górskich w Europie - przedstawiamy Sudety! Leżą częściowo na terenie Śląska, a częściowo w Czechach, powstały ponad 30 mln lat temu i są jednym z najciekawszych miejsc w Polsce. Mnogość miejsc do zwiedzania, bogactwo historyczne i liczne atrakcje sprawiają, że weekend - nawet długi - to zdecydowanie za krótko, by nacieszyć się tą okolicą.
To przy okazji idealny kierunek na wycieczkę z dziećmi. Długie szlaki obfitujące w przepiękne widoki, niezbyt wysokie szczyty, zamki i inne zabytki oraz rozwijająca się infrastruktura turystyczna gwarantują atrakcje dla wszystkich członków rodziny. Szlaki są dostosowane do turystów o różnym stopniu zaawansowania, dlatego to idealne miejsce do stawiania pierwszych kroków w górskich wędrówkach.
Ta tendencja jest widoczna na Booking.com. W Sudetach znajdziesz sporo ofert przygotowanych dla rodzin z dziećmi. Często spotkasz się z brakiem opłat za najmłodsze dzieci oraz zapewnionym miejscem rekreacji dla maluchów. Dodatkowo, w Travelist możesz znaleźć oferty wycieczek fakultatywnych z najmłodszymi.
Jakie kierunki w Sudetach zasługują na szczególną uwagę?
Góry Stołowe, czyli miejsce jak z baśni
Swoja nazwę zawdzięczają niespotykanemu - poziomemu - ułożeniu płyt, przez co nabrały charakterystycznego, płaskiego, kształtu. Mówi się, że są “płaskie jak stół”, co nie jest do końca prawdą. Prostego i przewidywanego stołu nie przypominają na pewno Błędne Skały. To rezerwat przyrody na terenie Gór Stołowych - malowniczy labirynt skalny, pełen dziur, korytarzy i intrygujących wzniesień. To miejsce pobudzi wyobraźnię zarówno dzieci jak i dorosłych. Oraz twórców filmowych - kręcono tu niektóre sceny “Opowieści z Narnii - Książe Kaspian”.
Góry stołowe nie kończą się na jednym rezerwacie. Malowniczość tego miejsca oraz ciekawe warunki przyczyniły się do wzrostu popularności wspinaczki skałkowej. Ten sport był uprawiany w tym miejscu już na początku wieku, a swój renesans przeżył w latach 80. To obowiązkowy punkt na mapie dla wspinaczy, zwłaszcza, jeśli chcą spróbować swoich sił w piaskowcu.
Góry Sowie - niemy świadek historii
Burzliwa historia Sudetów ma swoje odzwierciedlenie w zabytkach. Szczególnie bogatym w pomniki historii miejscem są Góry Sowie. Można tu zwiedzać zamki, kościoły, stare miejscowości uzdrowiskowe czy sztolnie zamkniętych kopalni. A skoro o podziemiach mowa…
Najbardziej znanym i tajemniczym miejscem w Górach Sowich jest kompleks Riese. To sieć podziemnych korytarzy z czasów drugiej wojny światowej. W dużej mierze opiera się o zamek Ksiądz, w którym podobno miała się mieścić główna siedziba Hitlera. Podobno, bo rzeczywiste przeznaczenie tego kompleksu do dzisiaj nie jest znane.
Ciekawe, prawda?
Góry Świętokrzyskie - co zobaczyć oprócz Świętego Krzyża?
Skoro jesteśmy przy starych masywach górskich, nie można pominąć gór Świętokrzyskich. One również zaliczają się w poczet najstarszych pasm w Europie, doczekały się województwa nazwanego na swoją cześć, a swoją własną nazwę zawdzięczają… relikwiom Świętego Krzyża znajdującym się w sanktuarium na szczycie Łysej Góry.
Najsłynniejszy szczyt Gór Świętokrzyskich to miejsce kultu z czasów pogańskiej słowiańszczyzny oraz cel pielgrzymek od XIV wieku, więc można uznać, że turystyka w tym regionie ma bogatą historię. Zwłaszcza, że to tu powstało pierwsze schronisko turystyczne w dziejach Polski.
Czym to było spowodowane? Dużym znaczeniem tego regionu dla historii Polski, bogatą przyrodą i pięknymi widokami. Teraz wycieczkom w góry Świętokrzyskie dodatkowo sprzyja położenie blisko centrum kraju - dostaniesz się tu bez problemu korzystając na przykład z tanich biletów Flixbus.
Jeśli chodzi o wycieczki po szczytach, góry Świętokrzyskie docenią przede wszystkim miłośnicy długich, spokojnych wędrówek i łagodnych podejść. Znajdziesz tu rzadko uczęszczane szlaki, a brak zapierających dech w piersiach (dosłownie!) ataków szczytowych rekompensuje piękno przyrody i niewysłowiony mistycyzm tutejszych atrakcji.
Starożytne osady i sabaty czarownic. Takie rzeczy w Polsce?
Czy wiesz, że w Polsce znajdowały się osady, które handlowały własnoręcznie wytopionym żelazem z Imperium Rzymskim? Albo że na terenie naszego kraju znajdują się ruiny zamku, który, w skali Europy, wielkością ustępuje jedynie Wersalowi? A to, że przed powstaniem klasztoru Świętego Krzyża, Łysa Góra była siedliskiem czarownic?
No dobra, ostatni fakt jest dość popularny, a przy okazji - jako jedyny z wymienionych - całkowicie niepotwierdzony. To wszystko świadczy o tym, że w górach Świętokrzyskich jest co odkrywać. Poza rekonstrukcją osady dymiarkowaj w Nowej Słupi, powstałej w miejscu wykopalisk archeologicznych sprzed 2000 lat, czy ruinami zamku Krzyżtopór, możesz tu zwiedzić miasteczko otoczone oryginalnymi, średniowiecznymi murami, jaskinię Raj i dziesiątki innych fascynujących miejsc.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać w góry, ale nudzą Cię zatłoczone szlaki i wyświechtane miejsca, sprawdź ten kierunek.
Gdzie pojechać w góry? Karpaty, czyli korona środkowej Europy
Karpaty to łańcuch górski ciągnący się przez powierzchnię ośmiu państw środkowo-wschodniej Europy. W Polsce, zajmują południową część kraju i dzielą się na kilka mniejszych pasm górskich. Jeżeli chcesz spędzić tu swoje wczasy, masz sporo opcji do wyboru. Możesz wybrać pomiędzy najbardziej turystycznym, górskim miasteczkiem w kraju, a bezludnymi zakątkami nieistniejących wsi i zdziczałych sadów.
To idealny kierunek na wyjazd dla osób, które mają za cel zdobycie kilku robiących wrażenie szczytów lub pokonanie długiej trasy po wymagającym terenie. Nawet w najbardziej zaludnionych miejscach czuć dzikość i surowość górskiego klimatu. Zaplanuj dobrze swój wyjazd, bo jest tu co robić!
Wakacje w górach - kod rabatowy na nocleg i wycieczka w Tatry
Jeśli wakacje, góry i Tatry to dla Ciebie wyrazy o niemal identycznym znaczeniu, być może zaliczasz się do jednej z dwóch grup: lubisz popularne kurorty i chcesz sprawdzić, co jest ciekawego w tak znanym miejscu, lub jesteś wytrawnym wspinaczem i szukasz górskich wyzwań.
Oczywiście, nie musisz kwalifikować się do żadnej z nich, ale turyści w Tatrach często szukają skrajnie różnych atrakcji. Na szczęście, to miejsce zapewnia odpowiednie zajęcia dla każdego, kto zawita w te strony.
Najwyższe góry w Polsce (i przy okazji całych Karpatach) ściągają do siebie miliony turystów każdego roku. Nic dziwnego, mają bardzo dużo do zaproponowania. Możesz zająć się:
- - wędrówką trekkingową po dolinach,
- - zdobywaniem szczytów górskich,
- - taternictwem,
- - speleologią, czyli wędrówkami po jaskiniach,
- - poznawaniem kultury: próbowaniem nowych smaków, zwiedzaniem architektury
- - odpoczynkiem w oparciu o infrastrukturę turystyczną i miejscowe atrakcje.
A to propozycje na letni, czyli mniej intensywny sezon! Część z aktywności wymaga specjalistycznych szkoleń i uprawnień, ale większości możesz podjąć się “z marszu”.
Ze względu na dużą popularność Tatr, zadbaj o nocleg z wyprzedzeniem. Serwis Sun&Snow posiada szeroką bazę noclegową w górskich rejonach Polski, z pewnością znajdziesz coś na swoją kieszeń. Sprawdź nasze kody rabatowe na wakacje. Obejmują rezerwacje noclegów oraz bilety wstępu na wiele atrakcji.
Gdzie jechać w góry na piękne widoki? W Pieniny, czyli wapienny raj
Pieniny często bledną w cieniu Tatr - niesłusznie. Te najwyższe spośród skałek wapiennych mogą pochwalić się tym, że to na ich terenie utworzono pierwszy w Polsce park narodowy. I były ku temu powody. Takich widoków, jak tutaj nie spotkasz w żadnych innych górach. Pomimo dość dużej popularności, urzekają dzikością i trudnym do opisania pięknem. Jeśli chcesz podziwiać górskie panoramy z różnych, często niespodziewanych zakamarków - to kierunek dla Ciebie.
Pieniny znajdują się zaledwie dwie godziny jazdy od Karkowa. Jeśli przebywasz w tym mieście, możesz przyjechać tu nawet na tygodniu. Brak samochodu nie stanowi problemu, wypożyczalnie, takie jak Avis udostępnią Ci go w atrakcyjnej cenie. A Ty możesz zorganizować sobie wspaniałą wycieczkę po malowniczych szlakach i naładować zielone baterie.
Wakacje w Bieszczadach - czy tylko Solina?
“A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady?” Puenta dowcipu wyrażająca chęć oderwania się od codzienności, układów i zmartwień, po to aby zaszyć się w głuszy, choć raz przeszła przez głowę chyba każdemu. Może dlatego na Bieszczadzkich szlakach jest tak… tłoczno.
Położone w południowo-wschodniej Polsce góry kojarzą się z dzikością i odludziem. (Kto by pomyślał, że przed drugą wojną światową był to najgęściej zaludniony obszar II RP?) Mimo dużego nasycenia turystów na szlakach, długie wędrówki po połoninach oraz nieoczywiste, często niezrozumiałe, pozostałości po burzliwej, niezbyt odległej, historii tego regionu sprawiają, że inaczej się tu oddycha. Psychiczny reset jest łatwiej osiągalny. I patrząc na sznur ludzi czekających na wejście na szczyt, nie do końca możesz zrozumieć, dlaczego.
Nie ograniczaj wyprawy w te okolice do głównych kurortów nad Soliną i dwóch najpopularniejszych szczytów. Jeśli chcesz poznać tajemnicę Bieszczadów, rozpocznij wycieczkę od zwiedzenia Parku Etnograficznego w Sanoku. To miejsce podpowie Ci, jakie szlaki warto wybrać podczas zwiedzania tych gór, oraz sąsiadującego Beskidu Niskiego. Teraz możesz rozpocząć wędrówkę po półdzikich, mało uczęszczanych traktach i niezbyt znanych zabytkach.
Dla dopełnienia klimatu wyjazdu proponujemy nocleg pod namiotem. Aby się odpowiednio przygotować, odwiedź Decathlon i Hobby4Men. Dzięki temu zaopatrzysz się w sprzęt niezbędny do zwiedzania dzikich, bieszczadzkich zakamarków.
Nadal za dużo ludzi? Przenieśmy się odrobinę na zachód..
Wyjazd w Beskid - tylko który?
Chcesz oderwać się od ludzi i uciec w góry. Gdzie jechać by było ich jak najmniej? Polecamy Beskidy, tylko… no właśnie, które? W Polsce mamy ich kilka:
- - Beskid Niski,
- - Beskid Wyspowy,
- - Beskid Sądecki,
- - Beskid Średni,
- - Beskid Makowski,
- - Beskid Mały,
- - Beskid Śląski.
Co je łączy? Długie szlaki, łagodne wzniesienia i niewiele turystów. To idealne miejsce dla każdego, kto w górach szuka ciszy, samotności i pięknych widoków. Każdy z nich jest inny, dlatego warto zrobić research przed wyjazdem. Jeśli wybierasz się we wschodnie strony (Beskid Niski, Sądecki), zadbaj o zaplecze logistyczne. To dość odludne rejony. Przyda się naładowany powerbank, awaryjna konserwa i podstawowy zestaw naprawczy do samochodu. Autobusem możesz nie dojechać daleko, dlatego wykorzystaj kody rabatowe na motoryzację i przygotuj swój samochód na wyprawę.
Gdzie w góry z dziećmi? Zwróć uwagę na te rzeczy
Poznawanie świata i wspólne wspomnienia są bardzo ważne dla rozwoju najmłodszych, ale to ogromne wyzwanie logistyczne dla organizatora. Dzieciaki, zwłaszcza młodsze, są mniej wytrzymałe, szybciej się męczą i nie komunikują swoich potrzeb z odpowiednim wyprzedzeniem. Aby uniknąć nieprzyjemności, zrób dokładną listę rzeczy do spakowania, sprawdź kod rabatowy na kosmetyki - dzieci potrzebują lepszej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Przydadzą się ciepłe ubranka, zapasowe skarpetki, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne… Jeśli zabierasz dzieci na wczasy w góry, kod rabatowy z pewnością będzie pomocny. Na szczęście, jeśli czegoś zapomnisz, to nie koniec świata. Kod rabatowy InPost sprawi, że niezbędne rzeczy dotrą do Ciebie nie tylko w ekspresowym tempie, ale też nie zapłacisz za dostawę symboliczną sumę.
Wspominaliśmy, że dobrym kierunkiem na pierwsze kroki w górach są Sudety. Niezależnie, czy pójdziesz za naszą radą, czy wybierzesz własny kierunek, zwróć uwagę na kilka podstawowych rzeczy:
- - czy trasa jest dostosowana do wieku dziecka? Niektóre podejścia mogą być zbyt strome, a wybrany przez Ciebie odcinek za długi. Weź pod uwagę, czy w okolicy, w którą wyjeżdżasz, są szlaki wystarczająco łatwe, by zabrać na nie najmłodszych,
- - czy w miejscu noclegu zapewniono dodatkowe atrakcje? Łóżko i łazienka to za mało dla dziecka, potrzebne są jeszcze narzędzia do zagospodarowania wolnego czasu. Warto, by hotelu lub campingu znajdował się chociaż plac zabaw,
- - czy dodatkowe atrakcje są dostosowane do wieku dziecka? Planując atrakcje do zwiedzania czy dodatkowe formy rozrywki, weź pod uwagę wiek dziecka. Coraz więcej muzeów swoje ekspozycje prezentuje w przyjaznej dzieciom formie, ale wiele może okazać się dla młodego odbiorcy nudna czy niezrozumiała. Dzieci cieszy przebywanie na świeżym powietrzu, interaktywne wystawy oraz nauka przez zabawę.
Czy już wiesz, gdzie jechać na wakacje w góry? Wierzymy, że nasz poradnik pomógł ci w podjęciu decyzji. Teraz pozostaje tylko zaplanować trasę, spakować plecak i ruszać w poszukiwaniu przygody. Zanim to nastąpi, zaopatrz się w cały przydatny na wyjeździe sprzęt. Sprawdź nasze kody rabatowe, a najlepiej zapisz się na nasz newsletter, a będziemy Cię informować o najlepszych okazjach!
Zawodowo copywriterka, prywatnie - fanka bushcraftu i spędzania czasu w lesie. Jeśli gubisz się w gąszczu promocji lub boli Cię głowa na myśl o samodzielnym polowaniu na zniżki, zdaj się na Natalię. Sztuka przetrwania przydaje się także podczas zakupów, zwłaszcza podczas dużych akcji promocyjnych. Natalia wie, gdzie szukać oszczędności, gdzie czają się promocyjne pułapki i jak kupować, by wyjść na tym ze sporym rabatem w dłoni.