Podwyżki cen i inflacja? Sprawdź, jak się przed tym uchronić

Nie trzeba wiedzieć, co to jest inflacja, żeby dotkliwie odczuć jej skutki. Spadek wartości pieniądza dotyczy każdego z nas. Inflacja - najprościej rzecz ujmując - to wzrost cen większości towarów i usług, z których korzystamy. Zrozumienie, czym jest inflacja, ile wynosi i jak jej przeciwdziałać, pomoże Ci uchronić się przed inflacją i jej skutkami.

Co to jest inflacja?

Inflacja polega na spadku wartości pieniądza na skutek zwiększenia cen towarów i usług powszechnego użytku. Ceny produktów, po które sięgasz codziennie w sklepie, rosną - im wyższa inflacja, tym większą różnicę na paragonie zobaczysz. 

Dlaczego inflacja rośnie? 

Przyczyn może być wiele, ale najistotniejszymi są spadek kursu złotówki oraz wzrost cen ropy naftowej. Przyczyny wzrostu cen są różne. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ceny paliwa dotyczą Cię bezpośrednio nawet, jeśli nie masz samochodu, pomyśl o związku przyczynowo skutkowym. 

Wszystkie towary, które kupujemy: chleb, mleko, wędlina, naczynia, AGD, elektronika, akcesoria do domu i ogrodu, wymagają transportu. Każdy produkt musi zostać przewieziony, a co za tym idzie - koszt jest wyższy, skoro paliwo podrożało. Dlatego rosną ceny każdego produktu. Przedsiębiorcy są zmuszeni podnieść ceny, żeby podtrzymać sprzedaż i biznes. W efekcie, za te same pieniądze możemy kupić o wiele mniej, niż rok czy dwa lata temu.

Warto też wiedzieć, co to jest deflacja. Jest to przeciwieństwo inflacji, które polega na stałym spadku cen produktów powszechnego użytku. W efekcie, po upływie czasu, za te same pieniądze możemy kupić zdecydowanie więcej niż przed okresem deflacji. Nietrudno się domyślić, że deflacja byłaby w odczuciu korzystniejsza dla statystycznego obywatela.

Jaka jest inflacja w Polsce?

Według ostatnich badań analityków na podstawie statystyk GUS, inflacja w październiku 2021 roku wyniosła prawie 7%. Odnotowujemy najwyższy przyrost inflacji w krajach europejskich.To, ile wynosi inflacja, zależy od różnych aspektów. Aby wiedzieć, jak obliczyć inflację, należy korzystać z oficjalnych statystyk prowadzonych przez GUS. Jest też dużo łatwiejszy sposób, dzięki któremu możesz obliczyć ją samodzielnie. Skorzystaj z kalkulatora inflacji na stronie rządowej. 

Kiedy skończy się inflacja?

Prognozy nie są optymistyczne, a według szacunków inflacja będzie rosnąć jeszcze przez dłuższy czas. Zatem jak uchronić się przed inflacją i, co ważniejsze, czy w ogóle można zabezpieczyć oszczędności przed wzrostem cen? 

Jedyny sposób na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją

Podejmowanie nagłych ruchów finansowych przy niestabilnej sytuacji w kraju nie jest dobrym pomysłem. Ceny rosną bardzo szybko, a ich wartość zakupionych produktów spada. Rozsądnym sposobem na zabezpieczenie oszczędności jest mądre inwestowanie w aktywa chroniące przed inflacją

Jeśli zastanawiasz się, w co inwestować w czasie inflacji, wartym Twojej uwagi będzie złoto. To jedna z najbezpieczniejszych inwestycji w czasie wzrostu cen. Zanim podejmiesz decyzję, zasięgnij rady eksperta. Na pytanie, czy da się zarobić na inflacji, znajdziesz wiele odpowiedzi w sieci. Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł wiedzy oraz autorytetu ekspertów. 

Aby inwestować, trzeba się na tym znać, aby nie stracić zgromadzonego majątku. Ta metoda nie jest w 100% bezpieczna, bowiem częste zmiany cen sprawiają, że pewność co do inwestycji jest niestabilna. Globalna sytuacja związana z koronawirusem również przyczyniła się do obecnego stanu rzeczy

Jak inaczej chronić się przed wzrostem cen?

Jeśli nie masz oszczędności, które możesz zainwestować, a ceny w sklepach Cię przerażają, podczas zakupów korzystaj z kodów rabatowych. To zawsze oszczędność rzędu 20, 50 a nawet 200 zł. Dzięki tej metodzie ominiesz różnicę - a nawet zaoszczędzisz dużo więcej - po wysokim skoku cen produktów. 

Zastanawiając się, jak przeciwdziałać inflacji, przede wszystkim należy nie wpadać w panikę i rozsądnie podejść do tematu. Rozrzutność nie będzie dobrym pomysłem; szukaj sposobów, jak chronić się przed wzrostem cen w Twojej sytuacji. Oszczędzać można na wiele sposobów. Podczas zakupów poluj na promocje. Kody rabatowe na zakupy spożywcze znajdziesz w takich sklepach jak Frisco, Carrefour, Barbora czy Auchan. Robiąc zapas na dłuższy czas, zaoszczędzisz na dostawie (gdy wartość koszyka przekroczy określoną wartość, dostawę otrzymasz gratis). Nie wspominając o tym, że nie stracisz czasu na przemierzanie centrów handlowych i paliwa w samochodzie. 

Czy inflacja jest dobra?

Skutki wzrostu cen są i będą odczuwalne dla nas wszystkich przez dłuższy czas. Na pytanie, kto traci na inflacji, odpowiedź jest niestety oczywista - niemal wszyscy. Nie należy jednak wpadać w panikę za każdym razem, gdy słyszymy o tym procesie. Patrząc na sprawę bardziej obiektywnie, inflacja na niskim poziomie jest zjawiskiem pożądanym dla dobra kraju

Dzięki inflacji przyspiesza rozwój gospodarczy, a co za tym idzie, poziom wzbogacenia. Inflacji nie da się zapobiec, ponieważ jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce - podobnie jak deflacja. Jednak przy zbyt dużym i szybkim wzroście stopy procentowej,  odczuwalne skutki są intensywne i nieprzyjemne dla naszych portfeli. W obecnej sytuacji jest jednak pocieszająca myśl: pewnego dnia, naturalną koleją rzeczy, inflacja się skończy i wrócimy do normalności.

Najnowsze artykuły

Co warto kupić podczas zimowych wyprzedaży?

Zimowe wyprzedaże startują tuż po świętach lub najpóźniej - początkiem stycznia. To szczególnie w...

02.12.2024, 08:00
Polecany

Świąteczne promocje - co Polacy kupują najchętniej?

Co Polacy kupują najchętniej na święta? Jakie prezenty cieszą się największym powodzeniem? Zobacz...

28.11.2024, 08:00

Co kupić na prezent zamiast zabawek?

Wybór prezentu dla dziecka wcale nie jest taki prosty - zwłaszcza, kiedy chcesz podarować coś wyj...

25.11.2024, 14:53

Marki