Odroczone płatności. Bezpieczniejsze PayPo czy Klarna?

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Odroczone płatności funkcjonują na polskim rynku od kilku lat i są postrzegane jako godna uwagi alternatywa dla tradycyjnego płacenia za zakupy. Klarna i PayPo są głównymi i największymi wykonawcami tego typu usług w Polsce. Która z firm, Klarna czy PayPo, jest bezpieczniejsza i bardziej godna polecenia?

Co to jest Klarna?

Klarna to szwedzka firma finansowa, założona w Sztokholmie w 2005 roku. Współcześnie jest obecna w 45 krajach, w tym od 2021 roku w Polsce. Może okazać się interesującym fakt, że jeden z trzech założycieli Klarny i aktualny CEO - Sebastian Siemiątkowski - z pochodzenia jest Polakiem i w 2021 roku znalazł się na liście najbogatszych ludzie Forbesa. Firma posiada około 150 milionów aktywnych klientów i nadal się rozwija. Klienci mogą korzystać ze strony internetowej oraz dedykowanej aplikacji, która pozwala zarządzać płatnościami oraz robić za ich pośrednictwem zakupy.

Klarna oferuje swoim klientom odroczone płatności. Usługa finansowa polega na tym, że osoby, które płacą za swoje zakupy za pośrednictwem Klarny, mogą rozliczyć się za nie z 30-dniowym opóźnieniem. Daje im to możliwość zamówienia produktów w sklepach partnerskich Klarny bez konieczności czekania na wypłatę. Umożliwia także sprawdzenie zakupów w domu i odesłanie, jeśli nie spełniają ich oczekiwań, bez konieczności wydawania pieniędzy. Osoby, które terminowo spłacają środki, sukcesywnie zwiększają swój miesięcy limit na odroczone płatności. Finalnie może on osiągnąć 3000 zł.

Czy odroczone płatności sa dobre dla domowego budżetu

Drugą usługą, jaką proponują serwisy takie  jak Klarna czy PayPo, jest bezodsetkowe rozłożenie płatności na raty. W przypadku firmy Klarna opcja ta pozwala na otrzymanie 3 lub 4 transzy, w zależności od decyzji sklepu, w którym robione są zakupy. Pierwszą ratę należy uiścić w czasie otrzymania zamówienia, a następne co 30 dni. 

W jakich sklepach dostępne są odroczone płatności Klarna?

Aby skorzystać z usług Klarna czy PayPo, należy zrobić zakupy w sklepach, z którymi te firmy nawiązały współpracę. Klarna funkcjonuje na polskim rynku ponad 2 lata i przez cały czas poszerza listę  partnerów, która obecnie liczy około 150 popularnych marek. Często w ramach współpracy można wykorzystać kody rabatowe, które dają do 30% zniżki za zakupy z płatnościami odroczonymi Klarna. Najpopularniejsze sklepy to:

Czy Klarna jest bezpieczna?

Firmy finansowe, takie jak Klarna czy PayPo, przykładają dużą wagę do zabezpieczeń i zapewnienia bezpieczeństwa. Odroczone płatności Klarna gwarantują swoim klientom bezpieczeństwo na kilku poziomach.

  • Silne środki ochrony bezpieczeństwa - zapewniane są silne zabezpieczenia przed kradzieżą danych i nieautoryzowanymi zakupami. Powstała procedura na wypadek podejrzenia oszustwa.

  • Monitoring ochrony przed nadużyciami - system monitorowania przed nadużyciami jest wielopoziomowy i w części utajniony. Składają się na niego kontrole tożsamości, kontrole uwierzytelniające i mechanizmy oceny ryzyka.

  • Ochrona przed odpowiedzialnością za nadużycia - Klana pilnuje, aby klient nie ponosił odpowiedzialności za skutki nieuczciwych praktyk, których padł ofiarą. Jeśli zamówiony towar nie dotrze lub będzie uszkodzony, termin zapłaty za odroczone płatności zostanie odłożony w czasie, aż sytuacja się wyjaśni.

Na czym polega płatność PayPo?

PayPo, czyli lider odroczonych płatności w Polsce, funkcjonuje na rynku od 2016 roku. Jako pierwszy wprowadził do Polski odroczone płatności, czyli możliwość zakupu produktów i uiszczenia opłaty 30 dni później. Na czym polegają odroczone płatności PayPo i jak wygląda cały proces?

  1. Klient wybiera odroczoną płatność podczas składania zamówienia.

  2. Jeśli klient nie posiada konta, rejestruje się i podaje niezbędne dane. Klient posiadający konto weryfikuje swój zakup.

  3. PayPo dokonuje płatności w sklepie za klienta.

  4. Sklep realizuje zamówienie i dostarcza je do klienta.

  5. Jeśli klient zdecyduje się zostawić zakupione rzeczy, w ciągu 30 dni płaci PayPo równowartość swoich zakupów. Jeżeli oddaje część rzeczy - równowartość ceny tych, które zostawia. Jeśli klient zwraca całe zamówienie do sklepu, wówczas nie płaci nic.

Czy odroczone płatności działają w sklepach online

Inne rodzaje płatności PayPo

Standardowe odroczone płatności nie są jedyną usługą w firmach Klarna czy PayPo. Polskie przedsiębiorstwo proponuje metodę płatności “SmartPlan”, czyli połączenie odroczonych płatności z darmowym rozłożeniem sumy na raty. Pierwszą bezpłatną ratę klient uiszcza w ciągu 30 dni od zakupu, a kolejne co 30 dni. W ten sposób może rozłożyć swoją należność na 3 lub 4 raty. Aby wybrać tę usługę, należy podczas finalizacji zakupów wybrać opcję “podziel na 3” lub “podziel na 4”, w zależności od liczny rat dostępnych w danym sklepie.

Usługą PayPo, której nie oferuje konkurencyjna Klarna, jest tradycyjna płatność na raty. Dostępna jest dla klientów, którzy w ciągu 30 dni spłacili w terminie przynajmniej jedne, zrobione za pośrednictwem PayPo zakupy. Opcję “zapłać w ratach” klient może wybrać podczas składania zamówienia. Należy mieć na uwadze, że płatność ratalna PayPo wiąże się z dodatkowym oprocentowaniem. Niektóre sklepy posiadają promocje na kredy ratalny PayPo. Wówczas płatność można rozłożyć nawet na 10 bezpłatnych rat.

W ilu sklepach funkcjonują odroczone płatności PayPo?

Odroczone płatności PayPo są dostępne w ponad 25 tys. sklepów, co czyni go bezapelacyjnym liderem na rynku. Wśród nich znajdują się m.in.: 

PayPo oferuje nie tylko odroczone płatności u największej liczby sprzedawców, ale także kody rabatowe i dedykowane promocje, które są możliwe do wykorzystania jedynie, jeśli klient wybierze PayPo jako swój sposób płatności. Kody rabatowe PayPo mogą mieć zarówno wartość kwotową, jak i procentową. Najlepsze kupony do godnych polecenia sklepów są dostępne na Mamyje.pl.

Co się stanie jak nie zapłacę PayPo?

Każdy klient, który zdecyduje się na odroczone płatności PayPo, zobowiązuje się uiścić należność na rzecz firmy w terminie do 30 dni. Kiedy czas płatności będzie bliski, zostanie poinformowany drogą mailową i SMS. Jeżeli nie dokona płatności w wyznaczonym czasie, w pierwszej kolejności straci możliwość dokonywania kolejnych zakupów za pomocą PayPo. Następnie nałożone zostaną odsetki na zadłużoną kwotę w wysokości 14% w skali roku. Ostatecznie, niezależnie czy jest to Klarna czy PayPo, firma oferująca odroczone płatności może wszcząć postępowanie windykacyjne, aby odzyskać zadłużenie. Ma prawo umieścić informacje o zadłużeniu w bazie Biura Informacji Kredytowych oraz sprzedać dług firmie zajmującej się ściąganiem wierzytelności.

W jakich sklepach są płatności online

Z czego lepiej skorzystać: Klarna czy PayPo?

Obydwie firmy oferujące odroczone płatności posiadają swoją pulę sklepów, w których tylko one oferują tego typu usługę. Dlatego wybierając Klarna czy PayPo, użytkownik powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy na liście partnerów danej firmy znajdują się jego ulubione sklepy. Ze względu na dużą rozbieżność w liczbie sklepów, większe możliwości dają odroczone płatności PayPo. Ta firma oferuje także dodatkowe usługi w postaci płatności na raty.

Dużą zaletą w zestawieniu Klarna czy PayPo, przemawiającą na korzyść pierwszej platformy, jest dbałość o bezpieczeństwo. Szwedzka firma wyraźniej komunikuje potrzebę ochrony danych i mocnej edukuje w tym zakresie swoich klientów. Współpracuje na wyłączność z wieloma popularnymi sklepami, więc jeśli klientowi zależy na płatnościach odroczonych w jednym z nich, Klarna jest jedyną opcją.

Ze względu na fakt, że obydwie usługi są bezpieczne i bezpłatne (o ile klient nie spóźni się ze spłatą) i każda oferuje odroczone płatności w innych sklepach, najwygodniejszym i bezpiecznym rozwiązaniem jest posiadanie kont na obydwu platformach. Pozwala to na pełne korzystanie z możliwości odroczonych płatności, w zdecydowanej większości sklepów, w których taka usługa jest dostępna.

 

Wybranie tego, czy Klarna czy PayPo jest lepszym wyjściem dla konsumenta, jest zależne od jego preferencji. Klarna kładzie większy nacisk na bezpieczeństwo, PayPo również jest bezpieczne, a do tego współpracuje z dużo większą ilością sklepów. Każdy, kto zdecyduje się na odroczenie płatności, powinien podjąć ten wybór indywidualnie.

Najnowsze artykuły

Polecany

Ponadczasowe kreacje na Sylwestra do 200 zł - jak błyszczeć w świetle reflektorów i nie nadwyrężyć budżetu?

Choć co roku pojawiają się nowe trendy, kreacje na Sylwestra mają zawsze wspólny mianownik: błysk...

21.11.2024, 08:00

Jak obchodzić adwent?

Bez względu na to, czy jesteś osobą wierzącą, czy nie - czas adwentu może być niesamowitym przeży...

18.11.2024, 08:00
Polecany

Co kupować w Cyber Monday?

Cyber Monday to dzień, w którym warto kupować przede wszystkim elektronikę. W sieci znajdziesz ko...

14.11.2024, 08:00

Marki