Międzynarodowy dzień klocków LEGO. Kody rabatowe i najlepsze promocje
Najpopularniejsza rozwojowa zabawka, którą uwielbiają również dorośli - tym właśnie są klocki LEGO. Duńska marka jest rozpoznawalna na całym świecie i urosła do rangi symbolu. Czy wiesz, że współcześnie LEGO to znacznie więcej, niż same klocki, a w kalendarzu znaleźć możesz dzień na cześć tego producenta? Poznaj najważniejsze informacje i ciekawostki o marce. Dowiesz się, jak najlepiej wykorzystać w LEGO kod rabatowy oraz co warto kupić, aby słynne klocki były nie tylko źródłem doskonałej rozrywki, lecz także dobrą inwestycją.
Kiedy obchodzimy międzynarodowy dzień LEGO?
Najsłynniejsze klocki urosły niemal do rangi symbolu, który łączy pokolenia, dlatego mają nawet własne święto. Kiedy obchodzimy międzynarodowy dzień LEGO? Data została ustanowiona na pamiątkę opatentowania najsłynniejszego klocka na świecie przez jego twórcę - Godtfeda Kirka Christiamsena. Miało to miejsce 28 stycznia i od tamtej pory, tego dnia co roku obchodzone jest święto klocków. Dzień LEGO 2023 wypada w niedzielę. Z jednej strony, daje to okazję do wspólnej zabawy klockami dla rodziców z dziećmi. Z drugiej strony, przedszkola i szkoły podstawowe, które najchętniej uczestniczyły w obchodach, w tym roku są zmuszone przełożyć świętowanie na inny termin. Sprawdź, czy w Twoim mieście domy kultury lub prywatne firmy eventowe organizują zabawy z tej okazji. To świetna szansa na spędzenie czasu całą rodziną w ciekawy sposób.
Krótka historia klocków LEGO - kto wymyślił najsłynniejsze klocki na świecie?
Czy wiesz, że historia LEGO przekroczyła już 90 lat? To marka z tradycjami, założona w Danii przez Ole Kirka Christiansena na początku produkowała drewniane zabawki. Jak to się stało, że zasłynęła z plastikowych klocków? Oto krótkie kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii marki.
1932 - Ole Kirk Christiansen zakłada firmę produkującą drewniane zabawki dla dzieci.
1934 - Firma przyjmuje nazwę “LEGO” i zaczyna sygnować produkty nowym logiem.
1946 - Powstają pierwsze zabawki z plastiku.
1949-1958 - Opracowywanie klocków LEGO - trwający 9 lat proces został opatentowany 28 stycznia przez syna założyciela.
1958 - Godtfred Kirk Christiansen zostaje dyrektorem firmy po śmierci ojca.
1968 - Otwarcie pierwszego parku rozrywki marki LEGO: Legoland Billund.
1989 - Powstaje LEGO Duplo.
1978 - Powstają pierwsze minifigurki, czyli tak zwane “ludziki LEGO”.
1986 - Dyrektorem zostaje wnuk założyciela, Kjeld Kirk Kristiansen.
1995 - Pierwsza gra wideo LEGO.
1999 - Założenie fundacji LEGO.
2010 - Pierwszy film LEGO.
2017 - Otwarcie interaktywnego muzeum LEGO w Billund.
2018 - Pierwsze klocki LEGO wyprodukowane z materiałów z odnawialnych źródeł.
Jak widać LEGO to rodzinna firma z tradycjami, która nie osiada na laurach sukcesu i cały czas rozwija swoją potęgę. W tym właśnie tkwi klucz do sukcesu, który pozwolił twórcom w pełni wykorzystać potencjał firmy.
Co oznacza nazwa LEGO?
Nazwa marki LEGO posiada dwa znaczenia:
-
to skrót od duńskiego zwrotu leg godt, który oznacza “baw się dobrze”.
-
łacińskie słowo lego oznacza oznacza między innymi “składam”. Inne znaczenia to “zbieram” i “wybieram”.
Biorąc pod uwagę fakt, że nazwa powstała zanim rodzina Christiansen wpadła na pomysł produkowania klocków, pochodzenie nazwy LEGO jest skrótem od duńskich słów “baw się dobrze”. Pierwszy właściciel w 1934 roku ogłosił wśród pracowników konkurs na nazwę dla firmy, a na zwycięzcę czekała butelka wina domowej roboty.
Promocje LEGO - kody rabatowe i bonusy z kontem VIP
Kody rabatowe LEGO nie pojawiają się codziennie, dlatego warto trzymać rękę na pulsie, aby żadnego z nich nie przegapić. Inne promocje zdarzają się częściej. Na oficjalnej stronie LEGO znajdziesz przecenione zestawy do 40%, a do zamówień o określonej wysokości dołączane są gratisowe zestawy. Kody rabatowe na LEGO możesz znaleźć również w innych sklepach, jak Smyk, Empik, czy Allegro.
Kiedy pojawiają się kody rabatowe LEGO?
Aby znaleźć w LEGO kody rabatowe, trzeba poczekać na odpowiedni moment. Kupony nie pojawiają się przy każdej okazji, a kalendarz promocji tej marki różni się od standardowego harmonogramu wyprzedaży. Wielkie święta wyprzedażowe mogą przejść tu bez echa, za to niedługo później pojawi się promocja z okazji, której nikt się nie spodziewa, na przykład księżycowego nowego roku. Jak się w tym połapać? Zapisz się na newsletter Mamyje.pl, a poinformujemy Cię, kiedy tylko pojawi się kod rabatowy LEGO. Niedługo obchody Międzynarodowego Dnia LEGO, więc szanse na kupon z tej okazji są spore!
LEGO konto VIP - dodatkowe kody rabatowe i darmowe zestawy klocków
Najwięcej korzyści podczas zakupów otrzymasz zapisują się do LEGO VIP. To bezpłatny program lojalnościowy, aby do niego dołączyć, wystarczy założyć konto na oficjalnej stronie LEGO. Kod rabatowy VIP to tylko jeden z profitów, który w ten sposób otrzymasz. Korzyści płynące z dołączenia do programu VIP, to:
-
darmowe LEGO za punkty - za każde zakupy i aktywności otrzymasz punkty VIP, które możesz zbierać i wymieniać na nagrody, a nawet płacić nimi za swoje zakupy,
-
ekskluzywne zniżki na klocki - LEGO przygotowało zniżki i atrakcje tylko dla uczestników programu,
-
wcześniejszy dostęp do ofert specjalnych - oferty specjalne LEGO są zebrane w osobnej zakładce. Jako członek klubu otrzymasz dostęp do tych zestawów wcześniej, niż inni klienci,
-
prezenty do zamówienia - LEGO lubi rozdawać prezenty wszystkim kupującym, ale jako członek VIP otrzymasz ich jeszcze więcej,
-
comiesięczne promocje dla klientów VIP - co miesiąc pojawiają się nowe promocje na LEGO i oferty specjalne, tylko dla uczestników programu lojalnościowego.
Co można zbudować z klocków LEGO?
Szukasz listy tego, co można zbudować z LEGO? Łatwiej wymienić, czego nie da się skonstruować. Chociaż kilka chwil spędzonych w internecie udowadnia, że odrobina kreatywności i odpowiednia ilość klocków sprawiają, że z tych klocków może powstać praktycznie wszystko. Powstanie serii tematycznych i technicznych, które dostarczają fragmentów o specyficznym kształcie i niekonwencjonalnych konstrukcji dało mnóstwo możliwości dla osób, które łączą wenę twórczą ze zmysłem konstruktorskim.
Jeśli nie należysz do ludzi lubiących mocno wychodzić poza ramy, będziesz się świetnie bawić składając gotowe zestawy. Co zbudować z LEGO? Zakres tematyczny jest ogromny! Możesz zdecydować się na koloseum, wieżę Eiffela, zamek Hogwart, samolot lub tor wyścigowy dla samochodów. Kolekcję uzupełniają dzieła sztuki, konstrukcje ze znanych bajek i programów telewizyjnych, kultowe samochody i wiele innych!
LEGO Technics - możliwości, obok których nie sposób przejść obojętnie
Nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty. LEGO Technics jest najlepszym narzędziem, by zapoznać dzieci z zasadami techniki i konstruktorstwa, już od 6 roku życia. To angażująca rozgrywka, dzięki której Twoja pociecha nie tylko zrozumie, czym jest silnik i do czego służą łożyska, ale będzie w stanie samodzielnie zbudować zdalnie sterowaną rekonstrukcję kultowych pojazdów. Oprócz klocków, zestawy zawierają ośki, gąsienice, łączniki czy krzyżaki, a nawet elektronikę.
Które zasady fizyki są kluczowe, aby wprawić w ruch maszynę? Dzięki zabawie LEGO Technics, dziecko być może nie będzie potrafiło wymienić ich z nazwy, ale pozna ich działanie w praktyce. Dzięki temu fascynująca, choć skomplikowana, dziedzina nauki stanie się dla malucha bardziej przystępna, a rozwijane na wczesnym etapie umiejętności sprawią, że łatwiej będzie przyswajać wiedzę w szkole.
Nie ma co ukrywać, że LEGO Technics nie jest serią stworzoną wyłącznie z myślą o dzieciach. To doskonała rozrywka dla dorosłych. Możliwość zbudowania własnego Dodge’a, śmigłowca lub poduszkowca ratowniczego, z dużym prawdopodobieństwem fascynuje rodzica bardziej, niż kilkulatka. Z drugiej strony, gotowe zestawy to tylko elementy, z których może powstać coś zupełnie nowego. Niektóre konstrukcje posiadają nawet alternatywną instrukcję budowy. Na zaawansowanych techników czeka seria LEGO Mindstorms, czyli zestawy klocków i dodatków pozwalających na konstruowanie robotów i układów automatyki.
LEGO Friends - promocje i miejsca, w których kupisz je taniej
Zabawki LEGO rozwijają u dzieci nie tylko zmysł techniczny, ale uczą ich też wrażliwości i umiejętności interpersonalnych. O tę dziedzinę rozwoju zadba LEGO Friends, czyli seria zabawek oparta na wcielaniu się w role i poznawaniu różnych dziedzin życia. Trzonem serii jest 5 przyjaciółek oraz ich zwierzątka, które pomogą Twojemu dziecku odkrywać kolejne role i zagadnienia społeczne. W ten sposób pozna nowe zawody, skonstruuje całe miasto, nauczy się szacunku do innych ludzi i zwierząt (sklepy i samochody ratunkowe dla zwierząt są jednymi z ulubionych zabawek najmłodszych) i pozna nawyki chroniące środowisko.
LEGO Friends kupuje się w niewielkich zestawach, które można ze sobą łączyć i budować w ten sposób całe miasteczko. To doskonały pomysł na prezent dla dziecka na każdą okazję. Warto pamiętać, że niektóre zabawki, niedostępne na oficjalnej stronie LEGO, możesz kupić taniej w innych miejscach. Koniecznie sprawdź promocje Allegro na LEGO, gdzie produkty powystawowe możesz kupić za ułamek ceny. Taki zestaw może mieć uszkodzone opakowanie, ale to najtańszy sposób na zakup kultowych klocków. Duże promocje na zabawki, w tym LEGO, znajdziesz w sklepach lub aplikacji Empik. W trakcie dobrej promocji, jest znacznie taniej, niż na stronie producenta.
Dlaczego warto inwestować w klocki LEGO?
Czy wiesz, że niektóre figurki LEGO z limitowanych kolekcji wypuszczonych kilkanaście lat temu, obecnie są warte więcej, niż uncja złota*? Przeciętny zestaw klocków charakteryzuje się wzrostem ceny na poziomie 11%, ale limitowane edycje sprzed lat są czasami nawet kilkukrotnie droższe, niż w momencie oficjalnego zakończenia dystrybucji. Dzieje się tak ze względu na dwa czynniki: dużą rzeszę fanów i kolekcjonerów LEGO oraz limitowane zestawy, które (być może) już nigdy nie wrócą do produkcji, a są potrzebne do uzupełnienia makiety.
Jak przechowywać LEGO, aby inwestycja się maksymalnie zwróciła? Opakowanie powinno być nieuszkodzone i nienaruszone, do tego trzymane w ciemnym miejscu, aby światło nie spowodowało wypłowienia koloru. Zestawy, które wyglądają jak nowe, mają szansę za kilka/kilkanaście lat przynieść kilkuset procentowy zysk - pod warunkiem, że LEGO nie zdecyduje się na wznowienie produkcji. Największe szanse na powodzenie mają zestawy limitowane, nawiązujące do znanych filmów i kultowych samochodów oraz seria Architecture.
Nie musisz trzymać swoich klocków za szkłem i nie pozwalać ich nikomu dotykać, aby inwestycja się zwróciła. Dlaczego warto kupować LEGO w każdych ilościach? To uniwersalna zabawka dla każdego, którą będą bawić się całe pokolenia. Klocki są niemal niezniszczalne, dlatego Twoje dzieci mogą budować pierwsze wieże z zestawu, który kupili jeszcze Twoi rodzice dla Ciebie. Możesz rozbudowywać kolekcję tak długo, aż pociechy z niej nie wyrosną (chociaż z LEGO nie wyrasta się nigdy), po czym przekazać dalszej rodzinie lub sprzedać na stronie z lokalnymi ogłoszeniami. Używane klocki może nie zyskują kilkukrotnie na wartości, należy raczej zejść z ceny, za to sprzedają się błyskawicznie.
Ciekawostki o LEGO - 5 historii, które Cię zaskoczą, a przynajmniej jedna wzruszy
Ponad 90-letnia historia marki obfituje w ciekawe i wzruszające wydarzenia. Oto 5 ciekawych historii i anegdot związanych z LEGO, które zasługują na szczególną uwagę.
1. Istnieją kapcie chroniące przed nadepnięciem na LEGO.
Ból towarzyszący nadepnięciu bosą stopą na klocek LEGO jest legendarny. Producent zdawał sobie z tego sprawę, dlatego w na Boże Narodzenie 2015 roku wypuścił limitowany prezent - kapcie chroniące stopy przed nadepnięciem na klocki. Niestety, niewielu szczęśliwcom udało się je dostać, nakład obuwia wynosił jedynie 1500 sztuk i dostępny był tylko we Francji.
2. Wpis do Księgi Rekordów Guinessa za opony.
Rekord, który zapewnił LEGO pierwszy wpis do księgi rekordów, to klocki-opony. W 2012 roku firma wyprodukowała ich 318 milionów, pobijając w ten sposób światowy rekord największego producenta opon na świecie.
3. Wózek inwalidzki dla żółwia.
Weterynarze z ZOO w Baltimore w USA znaleźli ciekawy sposób na umożliwienie poruszania się nieuleczalnie choremu żółwiowi. Znaleziony w parku zwierzak miał złamany plastron, czyli schorzenie, którego nie dało się wyleczyć, a równocześnie uniemożliwiało mu chodzenie. Zorganizowano burze mózgów, którego efektem było zbudowanie modelu wózka inwalidzkiego z klocków LEGO. Rozwiązanie sprawdziło się idealnie, a żółw eksploruje swój wybieg na dwóch łapach i czterech kółkach.
4. Prawdziwy dom z klocków LEGO.
W 2009 roku w Wielkiej Brytanii stanął pierwszy dom w całości zbudowany z klocków LEGO. Nietypowy budulec posłużył do postawienia ścian, mebli, a nawet umywalki czy prysznica. Budynek jest wyposażony w światło i bieżącą wodę.
5. Największa budowla z klocków na świecie.
Największa, wpisana do Księgi rekordów Guinessa, budowla na świecie została zaprezentowana w 2020 roku w Polsce. Rekonstrukcja katedry Notre Dame stanęła na Wystawie Budowli i Klocków LEGO w PGE Narodowym. Wiernie odzwierciedlała pierwowzór, została zaprojektowana w skali 1:33 i miała wymiary 378x143x272 cm.
Klocki LEGO to ponadczasowa rozrywka, która nigdy się nie nudzi. Warto zainwestować we własne zestawy i spędzić czas całą rodziną na budowaniu nowych konstrukcji i wspólnej zabawie. Aby nie przepłacać za klocki, wykorzystaj kody rabatowe i inne sposoby na tańsze zakupy, dzięki którym te same zestawy LEGO dostaniesz w niższej cenie.
*https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-inwestowanie-w-lego-kupuja-klocki-nie-otwieraja-pudelek-czek,nId,6347981
Zawodowo copywriterka, prywatnie - fanka bushcraftu i spędzania czasu w lesie. Jeśli gubisz się w gąszczu promocji lub boli Cię głowa na myśl o samodzielnym polowaniu na zniżki, zdaj się na Natalię. Sztuka przetrwania przydaje się także podczas zakupów, zwłaszcza podczas dużych akcji promocyjnych. Natalia wie, gdzie szukać oszczędności, gdzie czają się promocyjne pułapki i jak kupować, by wyjść na tym ze sporym rabatem w dłoni.