Jak wybrać laptopa? Poradnik dla każdego, kto nie zna się na komputerach
Potrzebujesz nowego laptopa, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć poszukiwania? Czytasz opisy i specyfikację sprzętu, jednak rozumiesz z nich tak mało, że równie dobrze mogłyby być napisane w innym języku? Zakup drogiej elektroniki nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla kogoś, kto nie interesuje się tym tematem na co dzień. Współcześnie laptop jest absolutną podstawą funkcjonowania i prędzej czy później każdy będzie musiał zmierzyć się w wyzwaniem zakupu odpowiedniego sprzętu. Które parametry są najważniejsze? Czy da się kupić tanio dobry laptop?
Stworzyliśmy prosty poradnik, który pomoże Ci przebrnąć przez wybór mobilnego komputera łatwo i bez stresu. Czytaj dalej, a skróty i liczby w specyfikacji przestaną być dla Ciebie czarną magią. Znajdziesz u nas kody rabatowe, które pomogą kupić Ci idealny sprzęt w niższej cenie.
Laptop tani i dobry - jakie cechy są najważniejsze?
W trakcie przeglądania laptopów zobaczysz bardzo długie tabelki z danymi technicznymi. Najważniejsze z nich omówimy później, teraz roboczo możemy podzielić je na dwie kategorie: te, które zauważysz od razu i będziesz w stanie określić je samodzielnie, oraz takie, które są istotne, ale nie dają się zauważyć podczas podstawowego używania. Do pierwszej grupy można zaliczyć:
- rozmiar,
- waga,
- czas pracy baterii,
- szybkość działania,
- złącza.
Druga grupa to:
- procesor,
- dysk twardy,
- pamięć wewnętrzna RAM,
- matryca i karta graficzna,
- chłodzenie.
Czy któraś z tych grup jest ważniejsza? Technicznie na pewno ta druga, ale dla niezaawansowanego, codziennego użytkowania, większe znaczenie będzie miała pierwsza (chyba, że zamierzasz grać w gry lub używać profesjonalnych programów graficznych). Ważne jest, aby podczas zakupu nie zapominać o żadnej z nich i kupić taki sprzęt, który spełni wszystkie wymagania na odpowiednim poziomie. Im wyższe parametry, tym droższy komputer. Najczęściej kod rabatowy na elektronikę niweluje tę różnicę, jednak co zrobić, jeśli aktualnie nie ma promocji na laptopy? Dowiesz się dzisiaj, jak znaleźć złoty środek pomiędzy jakością, a ceną.
Jaki laptop dla ucznia, a jaki do pracy? Rodzaje laptopów
Pierwszym krokiem wyboru laptopa jest odpowiedź na pytanie, do czego będziesz go używać. Dzięki temu zorientujesz się, które cechy sprzętu są dla Ciebie najważniejsze, a na które nie musisz kłaść nacisku. To, jakie wartości mają podzespoły produktów, nawet podobnych cenowo, może się diametralnie różnić między sobą. Na rynku znajdziesz:
- Laptopy domowe - to najbardziej podstawowy sprzęt, który pozwoli na wygodne korzystanie z internetu, granie w mniej wymagające gry, oglądanie filmów czy uczestniczenie w lekcjach online. Jest stosunkowo tani i wszechstronny, ale nie sprosta każdemu zadaniu. To dobry sprzęt do pracy zdalnej, szkoły czy na studia, pod warunkiem, że zakres obowiązków lub zajęć nie wymaga używania specjalistycznych programów.
- Laptopy biznesowe - to bardzo szeroka grupa komputerów mobilnych. Zaliczają się do niej zarówno lekkie, niewielkich wymiarów urządzenia służące do pracy w podróży, jak i zaawansowany sprzęt wyposażony w dodatkowe funkcje, których nie używa się w domu. Mogą to być dodatkowe porty, czyli wtyczki, które pozwalają podpiąć określony osprzęt, czytnik linii papilarnych i specjalistyczne oprogramowanie.
- Laptopy gamingowe - to rodzina laptopów stworzona do grania. Współczesne gry są bardzo zaawansowane i wymagają wysokich parametrów sprzętu. Dlatego laptopy gamingowe wyposażone są w wydajne strategiczne części, które pozwalają udźwignąć nowoczesne gry. To przede wszystkim pojemna pamięć, mocny procesor, dobry system chłodzenia oraz rewelacyjna karta graficzna.
- Laptopy dla profesjonalistów - to sprzęt przeznaczony dla grup zawodowych, które potrzebują naprawdę dobrych parametrów do swojej pracy. Mowa tu o grafikach, fotografach, architektach i artystach działających na zaawansowanych programach graficznych, które wymagają nie tylko lepszej karty graficznej, ale też wyjątkowo dużej pamięci. Innych parametrów będą potrzebować laptopy dla programistów i osób pracujących w sektorze IT.
- Ultrabooki - czyli wyścigówki wśród laptopów. To nowoczesny sprzęt, który posiada doskonałe parametry wewnętrzne, poza tym jest lekki, wytrzymały, wydajny i energooszczędny. Często wykorzystywane są jako laptopy dla profesjonalistów lub biznesowe. Doskonała jakość idzie w parze z wysoką ceną.
- Laptopy 2 w 1 - czyli hybrydowe lub konwertowalne. To sprzęt, który możesz używać jako laptop lub tablet. Można w nim całkowicie odpinać klawiaturę lub obracać ją tak, by znajdowała się z tyłu i stanowiła podstawkę.
Jeśli szukasz sklepu, w którym otrzymasz komplet informacji podany w przystępny sposób, a przy okazji nie chcesz płacić kroci za swój sprzęt, sprawdź nasz kod rabatowy do Komputronik oraz bardzo rozbudowany segment porad na stronie sprzedawcy. Prosty język w opisach produktów to jedna z zalet tego sklepu. Jednak zanim wyruszysz do nich na wirtualne zakupy, warto mieć swoją bazę wiedzy, która pozwoli Ci określić własne potrzeby i ocenić, czy podzespoły rzeczywiście są tak dobre, jak deklaruje producent. Dlatego omówimy po kolei każdy z najważniejszych parametrów. Dzięki temu bez problemu zrozumiesz opis laptopa, nie tylko w Komputroniku, ale też każdym innym sklepie z elektroniką.
Procesor w laptopie - dlaczego jest taki ważny?
Procesor, inaczej zwany CPU, to mózg i serce Twojego laptopa. Odpowiada za to, że sprzęt w ogóle wie jak działać. Analizuje informacje i mówi pozostałym podzespołom co mają robić. Dlatego tak ważne jest, aby był jak najbardziej wydajny - jeśli będzie za słaby, nie będziesz w stanie nic zrobić na komputerze, albo liczba obsługiwanych równolegle programów będzie mocno ograniczona.
Podczas wyboru procesora zwróć uwagę na markę, model i liczbę rdzeni. Na rynku warte uwagi są procesory Intel, AMD oraz Apple - dedykowane tylko do Macbooków. Liczba rdzeni w procesorze określa, ile zadań jednocześnie będzie on w stanie wykonywać. Na rynku dostępne są modele od 3 rdzeni do kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu. Całą nazwę procesora czyta się w taki sposób, jak na grafice poniżej.
Jeśli zastanawiasz się nad MacBookiem, nie znajdziesz w nim procesora AMD. W niektórych modelach instalowane są CPU marki Intel, ale od 2020 roku zdecydowana większość ma dedykowane podzespoły marki z jabłkiem. Apple M1i M2 to procesory dedykowane do Maca, które znajdziesz tylko w tym sprzęcie. Minimalnie wyposażono je w 8 rdzeni, a na rynku pojawiają się już ulepszone wersje (MX, M1 Pro) zawierające 12 i więcej rdzeni. Oznacza to, że każdy Macbook z procesorem Apple bez problemu poradzi sobie z przeważającą większością zadań, które przed min postawisz.
Pamięć RAM - do czego służy?
Kiedy procesor przetwarza informacje potrzebuje miejsca, w którym będzie trzymać dane potrzebne do przeprowadzenia bieżących zadań. Takim miejscem jest pamięć RAM, czyli podręczna pamięć komputera. Działa jako przechowalnia aktualnie wykorzystywanych danych, które są z niej usuwane po wykonaniu zadania. Im lepsza pamięć RAM, tym więcej zadań jednocześnie będzie sprawnie działać.
Pojemność pamięci, którą potrzebujesz to:
- laptop do codziennego użytku - 8GB
- laptop gamingowy - 16GB lub więcej (nowe gry są coraz bardziej wymagające),
- laptop dla profesjonalistów - bezpieczne minimum to 32 GB.
Rodzaje dysków twardych w laptopach - wybierz mądrze!
Dysk twardy to trwała pamięć wewnętrzna Twojego komputera. Musi się na nim zmieścić wszystko: od oprogramowania, przez aplikacje systemowe, pobrane przez Ciebie programy, zgromadzone zdjęcia, po tapetę na pulpicie. Warto, aby był odpowiednio duży, żeby pomieścił to, czego potrzebujesz Ty oraz Twój laptop. Model i pojemność dysku twardego nie tylko warunkuje, ile danych możesz przetrzymywać na laptopie, lecz także szybkość ich przetwarzania, a co za tym idzie - płynność działania Twojego komputera. Na rynku są dostępne 3 rodzaje dysków twardych:
- HDD - najstarszy rodzaj dysków, nadal używany. Dość wolny za to tani,
- SSD - nowoczesny rodzaj dysków, odporny na temperaturę, wstrząsy, nawet 2,5 razy szybszy,
- SSHD - kombinacja dwóch poprzednich. Lepsze parametry przetwarzania pamięci w niższej cenie, współcześnie prawie nie używany.
Minimalna pojemność twardego dysku SSD dla współczesnych komputerów to 256GB - zakładając, że nie zamierzasz instalować na laptopie gier ani innych, ciężkich dla niego programów. Dysk HDD musi być większy jeśli chcesz, żeby Twój komputer działał sprawnie.
Niektóre laptopy posiadają możliwość zainstalowania dwóch dysków. Wówczas najlepszym wyjściem jest używanie SSD jako dysku głównego, a HDD o większej pojemności, jako bazy dodatkowego miejsca. Pamiętaj, że masz również możliwość zapisywania danych w chmurze.
Jak wybrać kartę graficzną w laptopie?
Karta graficzna to kolejny element, który decyduje o szybkości i wydajności pracy laptopa. Jej głównym zadaniem jest przetłumaczenie danych na obraz, który widzisz na monitorze. Nie brzmi jak coś skomplikowanego, ale jeśli na scenę wchodzą nowoczesne gry lub programy do obróbki grafiki, ilość danych do przetworzenia na sekundę drastycznie rośnie. Jaka karta graficzna jest Ci potrzebna w laptopie?
Jeśli swojego sprzętu zamierzasz używać w standardowy, domowy sposób, nie musisz się przejmować tym tematem. Większość procesorów ma zintegrowaną kartę graficzną, która wystarczy do podstawowych zadań. Sprawdź na oznaczeniach, czy Twój model procesora na pewno ma zintegrowany system graficzny - odszyfrujesz to na podstawie infografiki umieszczonej nieco wyżej.
Jeżeli chcesz wykorzystywać laptop do bardziej zaawansowanych działań, należy wybrać model z osobną kartą graficzną. Najpopularniejsze marki kart to Nvidia (GeForce) i AMD (Radeon). Posiadają modele dedykowane zarówno dla graczy, jak i grafików. Sprawdź, która karta wystarczy na Twoje potrzeby!
Jaką firmę laptopa wybrać?
Firm produkujących laptopy jest na rynku sporo, a sprzęt przez nie oferowany ma naprawdę szeroki przekrój. Większość marek produkuje zarówno modele budżetowe, jak i drogie i nowoczesne ultrabooki. Aktualnie, wszystkie czołowe marki mogą się pochwalić naprawdę dobrym, długowiecznym i niezawodnym sprzętem. Producenci, którzy najczęściej pojawiają się w rankingach najlepszych laptopów to:
- Apple
- Dell
- HP
- Lenovo
- Asus
- Acer
Nieco rzadziej figurują tam także Fujitsu, MSI i Toshiba.
Zamiast na firmę, patrz raczej na model. W przypadku tego sprzętu większe znaczenie ma półka z której wybierasz swój komputer, niż logo producenta. Podzespoły, jakość obudowy, trwałość baterii - to bardzo indywidualne cechy laptopa, które trzeba sprawdzać w oderwaniu od sygnującej go firmy. Poszukaj opinii w internecie zanim zdecydujesz się na konkretny model.
Oprogramowanie komputerowe - które najlepsze w 2022?
Oprogramowanie komputera to wszystkie funkcje użytkowe, które w nim znajdziesz: od ekranu włączenia, przez możliwość pracy w edytorach, odtwarzania filmów po pasek zadań czy kształt kursora myszki. Programy rozwijają się z biegiem czasu i stają coraz bardziej intuicyjne. Dzielą się na:
- systemy operacyjne - czyli cały Twój panel sterowania komputerem. Wszystko, co sprawia, że funkcjonuje, a ekran nie jest ciągiem liczb,
- oprogramowanie użytkowe - dodatkowe programy, które pozwalają Ci na konkretne rzeczy. Na przykład program do odtwarzania muzyki, obróbki graficznej czy edycji tekstu,
- programy antywirusowe - chroniące Twój komputer przed wirusami, kradzieżą danych i innymi cyberatakami.
Oprogramowanie powinno być legalne i jak najbardziej aktualne. W 2022 roku najlepiej wybierać pomiędzy Windows 10, a 11. W wersji 10 masz dodatkowo wersje:
- home - do użytku domowego,
- pro - dla laptopów biznesowych,
- education - dla uczniów i studentów.
Możesz zdecydować się na program dedykowany do przeznaczenia komputera, ale nie jest to konieczne, jeśli nie będziesz korzystać z dodatkowych aplikacji. Jeśli kupujesz tanio dobry sprzęt, upewnij się, że na pewno jest w zestawie z oprogramowaniem - w przeciwnym wypadku możesz mieć duży problem, by z niego korzystać.
Jak wybrać laptopa, aby był uniwersalny? Zwróć uwagę na złącza!
Używanie laptopa to nie tylko przeglądanie internetu. Czasami zachodzi potrzeba połączenia go z ekranem, zewnętrznym nośnikiem danych czy dodatkowym osprzętem. Chociaż współczesna elektronika coraz częściej łączy się bezprzewodowo, to nie masz pewności na jaki sprzęt trafisz w szkole, pracy czy u znajomych. Dlatego tak ważne jest, aby Twój laptop posiadał najważniejsze, podstawowe złącza. Koniecznością sa: gniazdo ładowania, USB i USB-C.
Jeśli nie przewidzisz jakiegoś złącza, które okaże się potrzebne, nie musisz od razu wymieniać laptopa. Na rynku są dostępne stacje dokujące, czyli urządzenie będące zestawem kilku złączy, które możesz podpiąć do komputera. Dzięki temu, razie potrzeby masz możliwość dokupienia sobie dowolnego portu.
Dobre parametry laptopa - dwa słowa o wielkości i obudowie
Wygodne i satysfakcjonujące używanie laptopa to nie tylko sprawne podzespoły. W praktyce liczą się jeszcze jego parametry zewnętrzne, czyli to, jak jest duży i ciężki, z czego zbudowana jest obudowa i jak zachowuje się ekran w różnym świetle.
Wielkość laptopa podawana jest w przekątnej matrycy mierzonej w calach. Matryca to ta część ekranu na której wyświetla się obraz. Wielkość komputera przenośnego ma ogromne znaczenie: małe urządzenia są poręczne, łatwo z nimi podróżować czy używać w terenie, za to długotrwała praca na nich jest męcząca. Mniejszy ekran to mniejsza klawiatura, a co za tym idzie - brak klawiatury numerycznej i węższy rozstaw podstawowych przycisków, co rzutuje na wygodę używania.
Drugą kwestią jest obudowa. Zazwyczaj jest wykonana z tworzyw sztucznych, ale dostępne są też modele ze stopów metali. Materiał, z którego wykonana jest obudowa ma wpływ na wytrzymałość urządzenia, ale także na ciężar. Dlatego zastanów się, na czym bardziej Ci zależy - lekkości czy wytrzymałości.
Rodzaje matryc w laptopach - jaka jest najlepsza?
To, jaki obraz będziesz widzieć w laptopie i jak szybko zmęczą Ci się oczy, nie zależy tylko od karty graficznej (i wzroku). Matryca, czyli zewnętrzna powłoka ekranu, ma fundamentalne znaczenie jeśli chodzi o komfort używania każdego komputera. Od niej zależy nasycenie kolorów, głębia czerni, jakość obrazu, a przede wszystkim komfort patrzenia w ekran przez dłuższy czas. Zwłaszcza przy zmiennym oświetleniu. Matryce w laptopie można dzielić na dwa sposoby: ze względu na oddanie kolorów oraz wykończenie. Dla Twojej wygody i czytelności, porównaliśmy obie kategorie w tabelkach.
Jakość obrazu i koloru:
Wykończenie i komfort dla oczu:
Ile trzyma bateria w laptopie?
Ideą laptopów jest mobilność i działanie bez stałego dostępu do gniazdka z prądem. Dlatego bateria lub akumulator są strategicznymi elementami sprzętu. Dobra bateria litowo-jonowa pozwoli Ci używać laptopa bez ładowania nawet do 10 godzin. Czasami jednak ten czas skraca się nawet o połowę, jeśli procesor, pamięć RAM lub karta graficzna mają zbyt niskie parametry. Kupując laptop upewnij się, że jest wyposażony w nowoczesną baterię litowo-jonową oraz odpowiednio silne podzespoły. Dzięki temu nie będziesz (dosłownie!) przywiązany do gniazdka z prądem.
Jak wybrać dobry laptop - instrukcja czytania nazwy w sklepie z elektroniką
Znasz już wszystkie najważniejsze parametry laptopa, więc z dużym prawdopodobieństwem będziesz wiedzieć, czy konkretny model odpowiada na Twoje potrzeby. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że nie musisz wchodzić w szczegóły produktu i scrollować na sam dół do tabeli danych technicznych aby wiedzieć, czym cechuje się dany sprzęt?
Często sklep podaje najważniejsze dane na infografice obok zdjęcia, ale przede wszystkim, niemal wszystkie informacje, których potrzebujesz zawarte są w nazwie produktu!
Jak czytać długie nawet na dwie linijki nazwy laptopów? Sprawdź jak przetłumaczyliśmy je dla najpopularniejszych sklepów z elektroniką: Media Markt, Media Expert i Ole Ole:
Jak szybko wybrać laptopa?
Wybór laptopa to sporo technicznej wiedzy. Masz mętlik w głowie i nie pamiętasz już jakie wartości są dobre dla podzespołów omawianych w pierwszej kolejności? Jeśli nie chcesz wracać do początku poradnika, niżej masz podsumowanie najważniejszych parametrów dla laptopa. Teraz te dane nie powinny być dla Ciebie tajemnicą!
Nie ma czegoś takiego, jak laptop dobry do wszystkiego. W zależności od tego, czego potrzebujesz, sprawdzi się u Ciebie sprzęt o nieco innej specyfikacji. A po przeczytaniu naszego poradnika, nie będziesz mieć już problemów z określeniem odpowiednich parametrów. Wiesz już, jakiego laptopa potrzebujesz? Zapisz się na nasz newsletter, a niedługo otrzymasz od nas kod rabatowy na Twój wymarzony sprzęt. Sprawdź nasze pozostałe poradniki dzięki którym dowiesz się, jak robić zakupy w internecie tanio i z głową.
Zawodowo copywriterka, prywatnie - fanka bushcraftu i spędzania czasu w lesie. Jeśli gubisz się w gąszczu promocji lub boli Cię głowa na myśl o samodzielnym polowaniu na zniżki, zdaj się na Natalię. Sztuka przetrwania przydaje się także podczas zakupów, zwłaszcza podczas dużych akcji promocyjnych. Natalia wie, gdzie szukać oszczędności, gdzie czają się promocyjne pułapki i jak kupować, by wyjść na tym ze sporym rabatem w dłoni.