Jak przygotować się do świąt na spokojnie? Gotowy harmonogram 

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia często przypominają jazdę bez trzymanki. Przedświąteczna gorączka skutecznie może odebrać radość ze spędzania czasu z rodziną i popsuć wyjątkową atmosferę Gwiazdki. Coroczne przyrzeczenia, że następnym razem przygotowania rozpoczną się odpowiednio wcześnie, mają niewielkie szanse się spełnić, jeśli nie wiesz, jak zaplanować pracę przed świętami. Przygotowaliśmy wszystko, co jest potrzebne, aby w tym roku było inaczej: kody rabatowe na świąteczne prezenty i kalendarz prac przed Bożym Narodzeniem. Dzięki temu, w tym roku czekają Cię święta bez stresu, za to z dodatkową gotówką w portfelu.

Od czego zacząć przygotowania do świąt?

Aby rozpocząć przygotowania, potrzebny jest Ci plan. To najskuteczniejsze narzędzie zapanowania nad chaosem, który tworzony jest przez mnogość prac. Gotowy schemat planu poznasz w dalszej części tekstu, ale jego szczegóły trzeba dostosować do swoich realiów. Nie ma dwóch rodzin, które obchodzą Boże Narodzenie w identyczny sposób. Dlatego wszystkie harmonogramy potraktuj jako wskazówkę lub punkt odniesienia, a nie wiążący zbiór obowiązków.

Podczas planowania świąt, weź pod uwagę takie elementy, jak:

  • gdzie odbędą się święta - jeśli w Twoim domu, poproś zaproszonych bliskich o przygotowanie części potraw,

  • ile będzie osób - jaką część stanowią dzieci, a jaką osoby starsze,

  • jak obchodzone są święta - wasze rodzinne tradycje oraz to, co jest do tego potrzebne (albumy ze zdjęciami, instrumenty),

  • jakim budżetem dysponujesz - to kluczowe w odniesieniu do całych przygotowań. Jeśli masz problem z gotówką, kody rabatowe na artykuły spożywcze pomogą Ci uratować sytuację,

  • ile masz czasu na przygotowania - nie narzucaj na siebie więcej obowiązków, niż fizycznie będziesz w stanie wypełnić,

  • czy ktoś Ci pomoże w przygotowaniach - zrób wykaz obowiązków dla każdego członka rodziny, dostosowany do jego możliwości,

  • jak bardzo zależy Ci na poszczególnych elementach - ułóż zadania według priorytetów. Odkurzenie pod łóżkiem jest mniej ważne, niż ubranie choinki,

  • indywidualne aspekty dotyczące gości i preferencji - elementy, które są ważne podczas przygotowań świąt. Alergie pokarmowe członków rodziny etc.

Kiedy zacząć przygotowania do Świąt

Optymalnym momentem rozpoczęcia przygotowania do Świąt jest druga połowa listopada. Wyprzedaże, takie jak Black Friday lub Cyber Monday, to dobry moment na kupno większych prezentów. Otwarcie przygotowań miesiąc wcześniej pozwoli Ci zaplanować większe prace, podzielić zakupy na partie i ustalić obowiązki.

Zacznij od ustalenia podstawy organizacji Gwiazdki, czyli miejsca świętowania i liczby gości. Kiedy już wiesz, na czym stoisz, możesz stworzyć menu, podział prac i listę rzeczy do kupienia. Często, podczas świętowania w większym gronie, poszczególne domy biorą na siebie część zajęć. Rodzice organizuje przyjęcie, najstarszy brat przygotuje pierogi i sałatkę warzywną, siostra uszka i makowca, a najmłodsze z rodzeństwa - ryby oraz pierniczki. Takie szczegóły również warto ustalać z miesięcznym wyprzedzeniem. Pozwala to na sprawne rozdysponowanie zajęć pomiędzy wszystkich uczestników. 

Jak zaplanować przygotowania do świąt

Co można wcześniej przygotować na Święta?

Podstawowym błędem jest zakładanie, że bezpośrednie przygotowania do Świąt można uskuteczniać najwcześniej na dwa tygodnie przed wydarzeniem. W rzeczywistości, dużą część obowiązków jesteś w stanie załatwić nawet miesiąc wcześniej. Pozwoli Ci to na rozsądniejsze dysponowanie czasem przed samą Wigilią i oszczędzi stresu. Na pierwszy plan wysuwają się prezenty - ten element przygotowań można zakończyć w dowolnym momencie roku (za wyjątkiem owoców lub wypieków, jeśli zamierzasz je dołączyć do podarunku). Inne rodzaje przygotowań rozkładają się na około miesiąc, więc z powodzeniem kalendarz adwentowy możesz połączyć z wykonywaniem przedświątecznych zadań.

Wigilijne potrawy, które można przygotować wcześniej

Podstawą jest oszczędzenie sobie spędzania przedświątecznych dni i nocy bez przerwy stojąc w kuchni.  Z pomocą przychodzi współczesna technologia, a konkretnie: zamrażarka. Większość wigilijnych dań można ugotować wcześniej, dzięki czemu Święta wystarczy je tylko podgrzać. Zaliczają się do nich:

  • pierogi,

  • uszka,

  • bigos,

  • krokiety,

  • gołąbki,

  • łazanki,

  • zakwas do barszczu,

  • kapusta z grochem.

Część z wymienionych potraw możesz zamrozić, inne zawekować, a pozostałe zamknąć próżniowo, dzięki czemu będą smakować jak świeżo przygotowane. Zgrzewarka próżniowa FoodSaver jest w tym przypadku nieocenionym pomocnikiem.

Są też dania, które dobrze jest przygotować tydzień wcześniej. Niektóre pierniczki po tygodniu smakują lepiej, niż świeżo upieczone (daje to też czas dzieciom na ozdobienie ich lukrem i cukierkami). Śledź po kaszubsku potrzebuje kilku dni, aby się przegryźć, podobnie jak niektóre marynaty do mięsa - tutaj bezpieczniej wstawić je do lodówki na nie dłużej, niż 3-4 dni. 

Trzy dni przed świętami to najlepszy moment na zrobienie sałatki warzywnej, oraz ryby po grecku i w galarecie. Po takim czasie składniki idealnie się połączą i dania będą najpyszniejsze, a Ty zaoszczędzisz cenny czas w przeddzień Świąt.

Świąteczne dekoracje - szybkie i efektowne pomysły

Nawet, jeśli zgodnie z rodzinną tradycją, ubierasz choinkę w dzień Wigilii, dobrze jest przygotować świąteczne dekoracje nieco wcześniej. Minimum 2 tygodnie przed świętami wyciągnij z dna szafy pudełko z ozdobami. Sprawdź, czy lampki na choinkę działają, pomyśl nad koncepcją tegorocznych ozdób. To pozwoli Ci na spokojnie dokupić brakujące elementy. 

Aby nie tracić cennego czasu na tworzenie dekoracji, kup gotowe stroiki świąteczne w home&you lub w Homla. Z powodzeniem zastąpią ręcznie robione kompozycje i posłużą Ci kilka lat. Dodaj do tego kilka świeczników i świec zapachowych - doskonale wpasują się w klimat Bożego Narodzenia - oraz ładne lampki i tematyczne poszewki na poduszki. Szybkie dekoracje świąteczne gotowe, wystarczy postawić choinkę.

Jak przygotować się do Wigilii, która odbędzie się w Twoim domu? Istotnym elementem jest zastawa stołowa. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość talerzy i sztućców z jednego kompletu. Jeśli brakuje Ci zastawy dla całej rodziny, zdążysz w DUKA kupić odpowiednie naczynia. Poza tym, na stole potrzebne będą:

  • szklanki,

  • kubki/filiżanki,

  • salaterki,

  • patery na ciasto,

  • talerze do serwowania,

  • obrus lub bieżnik,

  • serwetki w świąteczne motywy.

Są to akcesoria zarówno użytkowe jak i dekoracyjne i będą miały znaczenie w ogólnym odbiorze Twojego domu. Dlatego warto postawić na wspólny motyw lub jednolitą kolorystykę.

Porządki na Święta - jak je zaplanować?

Świąteczne porządki najlepiej planować zgodnie z zasadą: od najcięższych do najlżejszych. Dzięki temu w najgorętszym okresie zostaną do zrobienia jedynie drobne porządki, co pozwoli Ci się skupić na przygotowaniach na innych płaszczyznach. Rozważ, ile czasu jesteś w stanie wygospodarować na świąteczne sprzątanie i dopasuj rozmiar tego przedsięwzięcia do swoich możliwości. Jeśli Twój zakres obowiązków w pracy sprawia, że musisz zostawać w grudniu po godzinach, prawdopodobnie nie będziesz w stanie zrobić porządkowych rewolucji. Nie ma w tym nic złego, tak jak w tym, że możesz nie mieć ochoty na sprzątanie przed świętami. 

Jeśli masz czas i chęci, najlepiej porządki zacząć na przełomie listopada i grudnia i rozplanować w takiej kolejności:

  1. mycie okien

  2. pranie zasłon, firan i dywanów,

  3. posprzątanie lodówki (przyda się przed zakupami),

  4. wyczyszczenie piekarnika,

  5. czyszczenie mebli i trudno dostępnych miejsc (sprzątanie szafek, szuflad),

  6. umycie zastawy stołowej,

  7. sprzątanie wejścia i podwórka,

  8. standardowe sprzątanie całego domu,

  9. zmiana pościeli,

  10. drobne porządki, szybkie odkurzenie, sprzątnięcie po sobie.

Kiedy rozpocząć świąteczne porządki

Jak przygotować się na Święta - gotowy harmonogram

Znasz już zasady przygotowania poszczególnych elementów przygotowań świątecznych, tylko jak połączyć to w całość? Rozpiskę obowiązków można potraktować jako specyficzne odliczanie do Świąt. Mamy dla Ciebie gotowy harmonogram z rozpisanymi obowiązkami na miesiąc przed Świętami. Idealnie sprawdzi się jako wzór, na podstawie którego powstanie  Twoja własna lista przygotowań do Świąt.

jak przygotować święta - harmonogram

Pamiętaj, że jeśli nie zdążysz z jakimś elementem przygotowań, nie oznacza to, że Święta muszą być nieudane. To czas, w którym najważniejsza jest rodzina. Można spędzać wspólne, niezapomniane chwile przy nieumytych oknach. Jeśli masz do wyboru utrzymać idealny porządek lub świąteczną atmosferę - wybierz to drugie. Nie pozwól, aby gorączka przedświątecznych przygotowań przysłoniła Ci to, co najważniejsze.

 

Najnowsze artykuły

Polecany

Ponadczasowe kreacje na Sylwestra do 200 zł - jak błyszczeć w świetle reflektorów i nie nadwyrężyć budżetu?

Choć co roku pojawiają się nowe trendy, kreacje na Sylwestra mają zawsze wspólny mianownik: błysk...

21.11.2024, 08:00

Jak obchodzić adwent?

Bez względu na to, czy jesteś osobą wierzącą, czy nie - czas adwentu może być niesamowitym przeży...

18.11.2024, 08:00
Polecany

Co kupować w Cyber Monday?

Cyber Monday to dzień, w którym warto kupować przede wszystkim elektronikę. W sieci znajdziesz ko...

14.11.2024, 08:00

Marki