Jak odnowić meble? 3 tanie sposoby przy małym budżecie

Jak odnowić stare meble? Jest kilka prostych sposobów, aby szybko i niskim kosztem nadać niemodnym sprzętom drugie życie. Wystarczy dzień lub dwa, aby Twoje wnętrze nabrało nowego wyrazu. Sprawdź 3 pomysły na renowację mebli dla każdego oraz instrukcję, dzięki której unikniesz najczęściej popełnianych błędów.

Renowacja mebli - jak zacząć?

Pierwszym krokiem w nadaniu drugiego życia przedmiotom jest wymyślenie, jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć. Następnym sprawdzenie stanu technicznego mebla. Zdiagnozuj, jak bardzo jest zniszczony i z jakiego materiału został wykonany. Czy ewentualne naprawy mieszczą się w Twoich umiejętnościach? Jeżeli obiekt remontu wymaga dużego nakładu czasu i pieniędzy, a nie gwarantuje dobrego efektu, lepiej wykorzystać kody rabatowe na meble i kupić nowy, który posłuży Ci przez długie lata. W przypadku gdy szafa czy komoda ma dla Ciebie wartość sentymentalną i chcesz ją ratować za wszelką cenę, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalisty.

Jeśli mebel jest w dobrym stanie, poszukaj w internecie odpowiednich, farb, oklein, narzędzi, dodatków i akcesoriów i możesz podjąć się odnowienia. Od czego zacząć?

Jak przygotować meble do renowacji?

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie mebla, który zamierzasz poddać metamorfozie. Niezależnie, jaką technikę renowacji będziesz stosować, pierwsze kilka kroków z listy jest niezbędnych:

  1. opróżnij wszystkie półki i szuflady.

  2. wyczyść meble z kurzu i drobnych okruchów, możesz użyć odkurzacza.

  3. odtłuść wszystkie powierzchnie (zwłaszcza meble kuchenne).

  4. przemyj całość ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

  5. odkręć poszczególne elementy mebli: uchwyty, nóżki, ornamenty, fronty od szafek. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zabezpiecz je np. taśmą malarską.

  6. jeśli mebel jest pokryty starą, popękaną lub łuszczącą się farbą albo innymi wtórnymi materiałami, zdrap je za pomocą papieru ściernego lub szpachelki.

  7. zeszlifuj całą powierzchnię papierem o niskiej gradacji, meble z płyty MDF należy jedynie lekko zmatowić. Uwaga! Jeśli będziesz używać farby kredowej lub renowacyjnej, pomiń ten krok.

  8. usuń z mebli pył, który powstał podczas szlifowania. Najwygodniej jest użyć suchego pędzla.

Jak przygotować meble do renowacji

Nie tylko mebel trzeba odpowiednio przygotować do renowacji, równie ważne jest pomieszczenie. Jeśli masz do dyspozycji garaż, warsztat lub inną przestrzeń typowo roboczą, zadbaj jedynie o to, by była czysta. Jeżeli będziesz wykonywać prace w mieszkaniu lub domu, zabezpiecz pokój folią malarską. Pokryj nią podłogę i pozostałe meble, aby się nie zakurzyły i nie zostały pochlapane klejem czy farbą. Ważna jest także wentylacja - wybierz pokój, w którym możesz otworzyć okno i nikt nie w nim będzie spał przez czas schnięcia mebli. Niektóre farby mają duszący zapach i nie należy nadmiernie wdychać ich oparów. Dlatego pamiętaj, aby po zakończeniu pracy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.

Narzędzia i akcesoria do odnawiania mebli

Dokładna lista narzędzi jest zależna od tego, jak zamierzasz odnowić meble. Jest kilka rzeczy, które zawsze będą potrzebne i kilka takich, które dobrze mieć pod ręką. Wykorzystaj dostępne w Leroy Merlin kody rabatowe i priorytetowo zaopatrz się w narzędzia i akcesoria z tej listy:

  • papier ścierny o różnych gradacjach,

  • miarka,

  • poziomica

  • taśma malarska,

  • kątownik,

  • nóż introligatorski,

  • śrubokręty: płaski i krzyżak,

  • szpachelka (do zdzierania farby lub uzupełniania ubytków),

  • wałki, pędzle, gąbki (do nakładania farby lub kleju),

  • rakla z filcem (do nakładania okleiny). 

Lista może wydawać Ci się długa, jednak wszystkie rzeczy są niedrogie, a wiele z nich być może masz już w swoim domu. Jeśli nie, warto zorganizować sobie niewielką skrzynkę z narzędziami, która zostanie z Tobą na stałe. Poziomica, śrubokręty, nóż, metr czy kątownik, idealnie będą do niej pasować i niejednokrotnie przydadzą Ci się w domu podczas drobnych napraw.

Czego użyć do odnawiania mebli

3 sposoby na renowację mebli w jeden weekend

Przygotowanie do renowacji to najtrudniejsza część zadania. Kiedy przebrniesz przez technicze czynności, możesz dać upust swojej kreatywności. Wybierz styl, w jakim chcesz widzieć efekt końcowy i poszukaj inspiracji w internecie. W zależności od efektu końcowego, zastosuj jeden ze sposobów, który pozwoli Ci nadać domowemu wyposażeniu odpowiedni wygląd. Sprawdź promocje na meble i dokup pasujące akcesoria, na przykład poduszki, aby nadać wnętrzu efekt spójny z odnowionym meblem.

  1. Malowanie mebli. Najbardziej podstawowa technika odświeżenia sprzętów, zwłaszcza tych wykonanych z drewna (chociaż malować możesz po wszystkim). Promocje na farby do mebli sprawiają, że jest najtańszym z omawianych sposobów, a duży wybór lakierów, bejc i emulsji, zapewnia ogromne pole do działania. Możesz pokryć cały mebel jednym kolorem, bawić się barwami lub użyć szablonów i nanieść wzory. Jest też opcja złocenia ornamentów lub zmiany frontu szafki w tablicę do pisania.

  2. Oklejanie mebli. Okleiny i naklejki tworzą na meblach to, czego nie jesteś w stanie osiągnąć za pomocą wałka i pędzla. Imitacja słojów drewna czy marmuru, motywy kwiatowe, fototapety czy elementy malarskie - dzięki okleinie jesteś w stanie osiągnąć każdy efekt. Dużą zaletą jest łatwość aplikacji oraz niewielki nakład pracy w porównaniu do malowania. Znajdziesz je w sklepach meblowych jak OBI lub na Allegro.

  3. Nowe akcesoria. Diabeł tkwi w szczegółach, a akcesoria do mebli są tego najlepszym przykładem. Wymiana nóżek, uchwytów czy zawiasów, zupełnie zmienia charakter przedmiotu. Szafka z czasów PRL, dzięki nowym gałkom i nóżkom, wygląda jak nowoczesny, designerski mebel. Prosta komoda z popularnej sieciówki może stać się glamour lub nabrać tajemniczego, orientalnego charakteru - wszystko zależy od tego, czym ją wykończysz. Wymiana akcesoriów może wymagać od Ciebie nieco większej wprawy, na przykład obsługi wkrętarki.  

Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, jeśli połączysz ze sobą dwa lub wszystkie sposoby. Twoje meble będą nie do poznania!

Jaka farba do mebli jest najlepsza?

Wybieranie farby do mebli tylko z pozoru ogranicza się jedynie do koloru. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb, które różnią się między sobą wykończeniem, trwałością, rodzajem rozpuszczalników (szkodliwe opary i duszący zapach) czy przeznaczeniem. Jaka farba do mebli sprawdzi się w każdym przypadku? Oto najważniejsze rodzaje farb, w tym jeden szczególnie wart uwagi:

  • farba akrylowa - to emalia z żywicy akrylowej rozcieńczalna w wodzie. Posiada całą gamę kolorów i wykończeń, jest stosunkowo bezpieczna i charakteryzuje się słabym zapachem. Z drugiej strony, łatwo się zdrapuje i uszkadza, więc warto ją zaimpregnować lub zagruntować mebel przed malowaniem.

  • farba alkidowa - doskonale kryjąca i łatwa w użyciu emalia do mebli. Wadą jest długi czas schnięcia i nieprzyjemny, duszący zapach wynikający z użycia mocnych rozpuszczalników.

  • farba kredowa - ekologiczna i łatwa w użyciu farba do mebli o matowym wykończeniu i bardzo szybkim czasie schnięcia. Daje specyficzny efekt końcowy, charakterystyczny dla stylu vintage lub shabby chic. Jest podatna na ścieranie i warunki atmosferyczne, dlatego dobrze ją zabezpieczyć lakierem lub woskiem.

  • lakier i lakierobejca - preparaty przeznaczone do powierzchni drewnianych, mają wykończenie przezroczyste (lakier) lub kolorowe (lakierobejca). Dostępne są różne rodzaje w zależności od pożądanego efektu (mocno zabezpieczające, odpowiednie dla dzieci itd.).

  • farba do renowacji mebli - najłatwiejsza w użyciu farba, przeznaczona do każdego rodzaju powierzchni. Nie wymaga przygotowania podłoża, jest bardzo łatwa w użyciu i odporna na eksploatację (zalanie, ścieranie, kontakt z tłuszczem, kontakt z detergentami). Wadą jest długi czas schnięcia i konieczność nałożenia 2-3 warstw.

Jak wybrać farby do mebli

Czym pomalować meble? Wszystko zależy od efektu, którego oczekujesz. Jeśli zależy Ci na czasie i łatwości używania, wybierz farbę akrylową. Jeżeli chcesz osiągnąć efekt starych powierzchni, najlepiej sprawdzi się farba kredowa (nałóż dwie warstwy, najpierw ciemną, potem jasną i zrób przetarcia na rogach i w kilku innych miejscach). Najbardziej uniwersalnym wyborem jest dedykowana farba do renowacji mebli. Sprawdzi się na każdej powierzchni, bardzo łatwo się rozprowadza i zda egzamin nawet w łazience czy kuchni, gdzie będzie wystawiona na najbardziej ekstremalne czynniki.

Jaki kolor ścian do mebli?

Dopasowanie kolorystyczne ścian i mebli ma duży wpływ na to, jak mieszkańcy będą się czuli w danym pokoju. Zbyt ponure lub krzykliwe połączenia nie są wskazane zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie zechcesz się skupić lub wyciszyć, takich jak gabinet, salon czy sypialnia. Kolory wyposażenia i ścian dobiera się na zasadzie kontrastu. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor ścian do białych mebli wybrać, odpowiedź brzmi: każdy, choć jeśli zdecydujesz się na białe ściany, dobrze przełamać monotonię barw wyrazistymi dodatkami. Białe meble są wyborem dającym największe pole do popisu w kontekście koloru ścian. Dobrze komponują się z wyrazistymi odcieniami oraz delikatnymi barwami, jak beż czy szarość. Z powodzeniem możesz zdecydować się na fototapetę lub panele dekoracyjne.

Jeżeli zdecydowałeś się na ciemne lub intensywne kolory szafek, masz nieco mniejsze pole wyboru. Jest jedna, sprawdzona odpowiedź na pytanie, jaki kolor ścian do brązowych mebli sprawdzi się zawsze, niezależnie od wybranego odcienia drewna - to biel oraz jej odcienie. Jeśli zależy Ci na kolorowych ścianach, unikaj malowania całego pomieszczenia na ciemny kolor. Lepszą opcją będzie pokrycie ciemniejszą farbą jednej lub dwóch powierzchni. Możesz wykorzystać darmowe próbki farb do ścian i sprawdzić, jak wybrany kolor będzie się komponował z meblami. Przy ciemnych meblach i ścianach, niebagatelne znaczenie ma oświetlenie pomieszczenia. Jeśli kolorystyka pokoju wydaje się ponura, umieść w nim kilka dodatkowych lamp, a uzyskasz zupełnie inny efekt.

Okleina na meble - szybka i łatwa metamorfoza mebli

Okleina do mebli jest prostym w użyciu i bardzo efektownym sposobem na zupełną ich odmianę. Pozwala na uzyskanie efektów nieosiągalnych dla innych metod renowacji. Może być wykonana z folii PCV lub bardzo cienkich płatów naturalnego drewna, czyli tak zwanego forniru. Okleiny z forniru zawsze będą przedstawiać słoje drewna, natomiast te z PCV są drukowane we wzory o fotograficznej jakości i mogą przedstawiać wszystko. Dlatego na rynku jest dostępne tak dużo wzorów, a niektórzy producenci udostępniają możliwość nadrukowania własnego motywu.

Folie okleinowe są pokryte od spodu klejem, więc nie musisz osobno kupować żadnych dodatków, oprócz rakli, czyli płaskiej szpatułki pokrytej z jednej strony filcem. Aplikacja okleiny nie jest skomplikowana, jednak wymaga odrobiny wprawy, aby uniknąć krzywo naklejonego wzoru, pęcherzyków powietrza, czy paprochów pod folią. Zacznij od niewielkiej, płaskiej powierzchni. Przytnij okleinę na odpowiednią wielkość (pomoże Ci w tym siatka nadrukowana na warstwie zabezpieczającej) i rozpocznij przyklejanie od jednego końca. Nie ściągaj od razu całej warstwy zabezpieczającej, rób to stopniowo, a każdy przyklejony fragment dociśnij do mebla za pomocą rakli.

Jak użyć okleiny do mebli

Meble, które łatwo odnowić

Szybkość i stopień trudności odnawiania mebli zależy od tego, jaką powierzchnię chcesz poddać metamorfozie. Jeśli to stara, drewniana szafa po babci, która była wcześniej kilkukrotnie malowana, a w dodatku dają się zauważyć ślady po kornikach, czeka Cię dużo pracy. Trzeba usunąć poprzednie warstwy farby, pozbyć się szkodników zapuszczając drewno specjalnym preparatem, a być może odbudować zniszczone fragmenty za pomocą specjalnej szpachli. Stare i mocno zniszczone meble z drewna mogą nie być dobrym wyborem na pierwszą przygodę z renowacją. Łatwo je uszkodzić, wymagają skomplikowanych zabiegów, a jeśli ulegną zniszczeniu, szkoda będzie rodzinne pamiątki. Na czym najlepiej ćwiczyć odnawianie?

Idealnie sprawdzi się w tej roli asortyment IKEA. To modułowe produkty wykonane z prostych brył, więc są doskonałym polem do działania. Łatwo je pomalować, okleić, zamienić elementami, dokręcić nóżki czy uchwyty. W efekcie biała, prosta komoda zmienia się w szafkę glamour lub kolorową przestrzeń na zabawki dla dzieci. Popularność tych mebli sprawia, że z jednej strony są zawsze bezpiecznym wyborem, a z drugiej szybko się nudzą. Dlatego zabawa farbą i okleinami tak dobrze sprawdzi się w tym przypadku. Przerabianie mebli IKEA ma dodatkowy plus - są tanie. Dzięki temu, jeśli podczas debiutu z pędzlem i wiertarką coś pójdzie nie tak, bez większego żalu i robienia dziury w budżecie można je wymienić na nowe.

 

Odnawianie mebli to prosty i tani sposób na nadanie nowego życia starej zabudowie. Odrobina czasu i niewielki nakład pracy sprawią, że nie będzie potrzeby wydawania od kilku do kilkudziesięciu tysięcy na nowe meble. Nie tylko zaoszczędzisz w ten sposób sporo gotówki, ale stworzysz oryginalny wystrój domu, który będzie niemożliwy do odtworzenia zakupionymi w sklepie produktami. 

 

 

Najnowsze artykuły

Polecany

Ponadczasowe kreacje na Sylwestra do 200 zł - jak błyszczeć w świetle reflektorów i nie nadwyrężyć budżetu?

Choć co roku pojawiają się nowe trendy, kreacje na Sylwestra mają zawsze wspólny mianownik: błysk...

21.11.2024, 08:00

Jak obchodzić adwent?

Bez względu na to, czy jesteś osobą wierzącą, czy nie - czas adwentu może być niesamowitym przeży...

18.11.2024, 08:00
Polecany

Co kupować w Cyber Monday?

Cyber Monday to dzień, w którym warto kupować przede wszystkim elektronikę. W sieci znajdziesz ko...

14.11.2024, 08:00

Marki