Autor: Aleksandra Rygiel Aleksandra Rygiel
Data publikacji:

Co robić z dzieckiem na wakacjach? 19 pomysłów na darmowe rozrywki

Wakacje z dzieckiem - zwłaszcza młodszym - potrafią być wyzwaniem. Półkolonie i wyjazdy kosztują, a podrzucanie pociech do dziadków nie zawsze jest możliwe. Dlatego pojawia się pytanie: co robić z dzieckiem na wakacjach za darmo? Oto 19 pomysłów na darmowe zabawy, atrakcje i przeżycia, które możecie wspólnie uskuteczniać przez całe wakacje.

  1. Darmowe zajęcia w osiedlowych domach kultury i bibliotekach. Jeśli mieszkasz w mieście, wybór będzie spory. Wbrew pozorom, wiele atrakcji w mieście lub w gminie nie jest płatnych, a organizacje odpowiedzialne za kulturę i rozrywkę dla dzieci podczas wakacji, całkiem prężnie się rozwijają. Żeby znaleźć spis wszystkich atrakcji, sprawdź lokalne social media oraz strony osiedlowych domów kultury. Warto również przejść się do najbliższej biblioteki i zapytać o takie zajęcia - wiele z nich nie jest promowanych w sieci. 

  2. Darmowe wejścia do muzeów. Skoro jesteśmy przy temacie darmowych zajęć organizowanych przez lokalne organizacje, koniecznie sprawdź ofertę okolicznych muzeów. Wiele z nich, zwłaszcza podczas wakacji, oferuje darmowe wejścia w wybrane dni. To niepowtarzalna okazja, żeby podczas wakacji z dzieckiem zobaczyć ciekawe eksponaty i połączyć naukę z dobrą zabawą. 

  3. Osiedlowe festiwale i dni gmin. Najwięcej festynów i większych imprez jest organizowanych w czerwcu: na rozpoczęcie lata, z okazji Dnia Ojca i Dnia Dziecka, ale wiele akcji organizowanych jest w trakcie wakacji oraz pod ich koniec, na zakończenie lata. Nie słyszałeś o żadnym? Zacznij obserwować social media. W całej Polsce w wielu miejscowościach są organizowane imprezy historyczne. Oprócz znanej rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem, znajdziesz w sieci informacje o innych imprezach: sierpniowe Dymarki, lipcowa Perunica, pikniki historyczne, festiwale dawnych tańców, a także turnieje rycerskie. To fantastyczny sposób na to, co robić z dzieckiem na wakacjach za darmo. 

  4. Kino w plenerze. A może kino pod chmurką? Taką możliwość również można spotkać za niewielką opłatą w niektórych miastach i niewielkich miejscowościach. Jeśli akurat w Twojej okolicy nikt nie organizuje takiego, możesz stworzyć je samodzielnie w ogrodzie, jeśli dysponujesz projektorem lub postawić na prawdziwy seans bajkowy w domu. Zasłonięte okna, zaciemnione pomieszczenie i miska popcornu to idealna podstawa do nadrobienia zaległości bajek Disneya i Pixara. 

  5. Wspólne wypieki i piknik. To absolutnie świetny pomysł na to, co robić z dzieckiem podczas wakacji za darmo. Zwłaszcza w dni, kiedy opadają Ci ręce na samą myśl o ponownym zmywaniu i sprzątaniu po obiedzie. Nie trzeba w tym celu niczego kupować: wystarczy plecak i dowolny koc, najlepiej taki, którego szczególnie nie żal. Proste muffinki upieczecie wspólnie z produktów, które zazwyczaj zawsze są w domu. Można w ten sposób zrobić także grilla w plenerze: jednorazowego grilla można kupić za kilka złotych, a sprzątanie ogranicza się do wyrzucenia wszystkiego na koniec do kosza. 

  6. Rowerowa wycieczka po okolicy. W zależności od umiejętności dziecka, może to być rower, a może być hulajnoga. Aktywność można połączyć z piknikiem i finałem na placu zabaw, nad fontanną lub nad rzeką. To okazja, żeby lepiej poznać okolicę. A nuż znajdziecie nowe, ciekawe miejsce, w którym polubicie spędzać czas?

  7. Prawdziwa mapa okolicznych atrakcji. Co robić z dzieckiem na wakacjach? Własna mapa to rozrywka, którą możecie śmiało rozłożyć nawet na całe wakacje. Potrzebny będzie jedynie większy arkusz papieru, kredki, flamastry i farby. Podczas spacerów, aktywnie rozmawiajcie z maluchem o mijanych miejscach: ulubionych placach zabaw, dobrych cukierniach, miejscach nad rzeką, które dziecko szczególnie lubi. Po powrocie, narysujcie miejsce i zaznaczcie na mapie. Możecie wprowadzić system ocen gwiazdek - dziecko poczuje się jak lokalny recenzent, a w przyszłości - dzięki takiej mapie - łatwiej będzie wybrać miejsce, w które warto się wybrać. 

  8. Gra terenowa. Pamiętasz zabawę w podchody? Aktualnie częściej spotykamy się z nazwą “gra terenowa”, ale w gruncie rzeczy chodzi o to samo. Można ją zaplanować w domu, w ogrodzie lub pobliskiej okolicy. Co zrobić, aby zapewnić dziecku taką rozrywkę podczas wakacji? Wystarczy przygotować w kopertach różne zadania ze wskazówkami, w jakim miejscu znajdziemy kolejną zagadkę, a później - zgodnie z kolejnością - pochować koperty w odpowiednich miejscach, a następnie pooznaczać wskazówki, którędy należy iść, by je znaleźć. Dobrze będą się bawić zarówno mniejsze dzieci, jak i starsze. Ta darmowa aktywność jest idealnym pomysłem na wakacje z dzieckiem. 

  9. Gry podwórkowe: klasy, guma i gra wikingów. Jeśli wciąż zastanawiasz się, co robić z dzieckiem na wakacjach za darmo, warto odświeżyć stare, dobre klasyki. Naucz dziecko grać w klasy i gumę. Zabawy proste, a świetne - przy nich i Ty poczujesz pozytywną nostalgię. A jeśli macie ochotę na coś nowego, pograjcie w Kubb, tzw. szachy Wikingów! To świetna gra, do której potrzebujesz kilka klocków drewna. Zasady są proste i znajdziesz je za darmo w internecie. 

  10. Uprawa domowego ogródka. Każda pora jest dobra, by zacząć przygodę z własnoręcznym sianiem i hodowaniem roślin. Mogą to być kwiaty i rośliny ozdobne, ale równie dobrze możecie spróbować sił w wyhodowaniu warzyw i ziół. Nawet jeśli nie masz w domu wiele miejsca, ogródek można uprawiać w doniczkach na parapecie i wspólnie dokumentować i obserwować rozwój zielnych wydarzeń. Masz możliwość zaszaleć? Wyłóż drewnianą skrzynię folią, wyłóż dno kamieniami i zasyp ziemią. Utwórz małe grządki i dziecko stanie sie opiekunem prawdziwej grządki. 

  11. Zielnik. Podczas wakacyjnych spacerów, wypraw i wyjazdów, warto uwrażliwiać dziecko na otaczającą je przyrodę. Zbierajcie liście, zioła, a przy pomocy darmowych aplikacji, szybko znajdziecie ich nazwy i właściwości. Systematycznie zbierane, suszone i opisywane, będą stanowić świetny sposób na utrwalenie informacji o przyrodzie. A kiedy nadejdzie ten moment, gdy dziecko wróci z zadaniem domowym pod tytułem “przynieś na jutro własnoręcznie zrobiony zielnik”, będzie mogło radośnie odpowiedzieć, że już taki ma (a Ty nie będziesz biegać po nocy po okolicznych krzakach, by na szybko skręcić cokolwiek). 

  12. Karaoke. Nie lubisz śpiewać? Spróbuj to zmienić, bo radość płynąca ze wspólnego śpiewania może być ogromna i przysporzyć sporo śmiechu. Wspólne śpiewanie z dzieckiem na wakacjach może szybko przerodzić się w Waszą regularną, wspólną aktywność. W sieci znajdziesz wiele miejsc, w których za darmo można odtwarzać piosenki do karaoke wraz z tekstem. Dziecko jeszcze nie potrafi czytać? To wspaniała okazja, by poćwiczyć pamięć i nauczyć się nowych piosenek. 

  13. Malowanie w plenerze. Wakacje to idealny czas na aktywność w terenie, a malowanie i rysowanie to fantastyczna alternatywa dla rodziców, którzy chcą trochę posiedzieć w spokoju i ponapawać się ciepłą porą roku. Nie trzeba mieć talentu ani postawić sobie za cel skopiowanie dzieła Van Gogha. Malowanie - nawet abstrakcyjne - odpręża. W okolicznościach przyrody, można próbować stworzyć chaotyczne plamy kolorów, wzorując się na widokach, i zupełnie abstrakcyjne koncepcje. 

  14. Domowe twory z gliny samoutwardzalnej. Wiemy, nie jest to do końca darmowa aktywność, ale koszt kilograma samoutwardzalnej gliny kosztuje ok. 10-15 zł i zdecydowanie warto na nią postawić. Glina samoutwardzalna nie jest tak wytrzymała jak wypalana, ale śmiało można z niej ulepić proste podstawki pod biżuterię, świeczki, płaskie ozdoby. Szybko wyschną przy wakacyjnym upale, a wyschnięte wystarczy pomalować. Jedyne ryzyko jest takie, że ta aktywność spodoba się bardziej Tobie, niż dziecku, i ciężko będzie Ci się od niej oderwać!

  15. Figurki z masy solnej, papierowej i masy porcelanowej. Tym razem masę plastyczną zrobicie zupełnie sami. Darmowe przepisy są w internecie - wybierz ten, którego składniki akurat masz w domu. Samo przygotowanie masy to wspólna, świetna zabawa z dzieckiem podczas wakacji. Nie masz pomysłu na nie? Bądź sprytny i już teraz zaprojektuj ozdoby na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Tuż przed świętami często nie ma na to czasu, a w ten sposób już teraz odejmiecie sobie dodatkowej roboty. 

  16. Teatr cieni. Potrzebujesz tekturowego pudła, kawałka prześwitującej tkaniny, tekturę lub papier techniczny i patyczki. W pudle należy wyciąć dziurę na ekran i wykleić ją tkaniną. Na papierze technicznym narysujcie zarys postaci i przyklejcie do patyczków. Następnie ustawcie ekran tak, by za nim stała lampka lub latarka. Przedstawienie czas zacząć! Możesz w ten sposób opowiadać bajki dziecku, lub dziecko może wymyślać dla Ciebie całkowicie nowe. W ten sposób można spokojnie wypić całą ciepłą kawę. 

  17. Malowanie kamieni i udział w ogólnopolskiej zabawkie #kamyczki. Malowanie kamieni samo w sobie stanowi świetną zabawę. Nie wiesz, co robić z dzieckiem na wakacjach? Wyślij je po kamienie - których zbieranie większość dzieci uwielbia - i pomalujcie je. Następnie znajdź na Facebooku grupę #kamyczki. Podczas wspólnych wypraw, zostawiajcie kamienie w różnych miejscach, zróbcie zdjęcie i wrzucajcie na grupę. Gdy ktoś znajdzie Wasz kamyczek, również go sfotografuje i wyśle na dalszą wyprawę w świat.

  18. Nocne oglądanie gwiazd. Szczególnie dobry sposób na wspólny czas z dzieckiem podczas wakacji, kiedy maluch nie uznaje wczesnych godzin na kładzenie się do łóżka. Gdy prognoza pogody będzie wskazywać na bezchmurne niebo w nocy, wybierzcie się na oglądanie gwiazd. Ta relaksująca forma aktywności pozwala odprężyć się przed snem i nasycić oczy wspaniałymi widokami. I złapać trochę chłodu po upałach za dnia. 

  19. Zrobienie latawca i puszczanie go. Latawiec można zrobić ze zwykłych patyczków, dowolnego kawałka nadającego się, lekkiego materiału i długiego sznurka. Można go pomalować, bawić się kształtami i ulepszać. 

Lista rzeczy, które można robić z dzieckiem na wakacjach, może być o wiele dłuższa. To tylko kilkanaście przykładów sprawdzonych i ciekawych form spędzania letniego czasu za darmo. Jesteśmy przekonani, że podczas ich realizacji, sami wpadniecie na nowe, kreatywne pomysły!

O autorze
Więcej artykułów:

Co wybrać: narożnik czy sofa?

Wybór między narożnikiem a sofą to częsty dylemat podczas urządzania salonu. Każde z tych rozwiąz...

09.10.2024, 08:00

Jak wybrać i gdzie kupić buty na jesień dla dziecka

Każdy rodzic wie, że zakup nowych butów dla dziecka bywa sporym wyzwaniem. Jesień to szczególny c...

05.10.2024, 08:30

Kiedy zaczyna się Halloween w sklepach?

Halloween co roku wypada 31 października. To wyjątkowy czas, kiedy domy i ogrody są przystrajone ...

01.10.2024, 08:00

Dlaczego perfumy w internecie są tańsze?

Dlaczego te same perfumy mają różne ceny w sklepach, a w internecie są tańsze? Przyczyn jest kilk...

27.09.2024, 08:07
Inne artykuły od Aleksandra Rygiel

Jak wybrać i gdzie kupić buty na jesień dla dziecka

Każdy rodzic wie, że zakup nowych butów dla dziecka bywa sporym wyzwaniem. Jesień to szczególny c...

05.10.2024, 08:30

5 jesiennych gadżetów, które Cię rozgrzeją

Zmianom pór roku w Polsce zawsze towarzyszą społeczne emocje. Przyszła jesień i jedni skaczą z ra...

18.09.2024, 08:00

Czy opłaca się kupić NNW dla dziecka w szkole?

Ubezpieczenie NNW dla dziecka w szkole nie jest obowiązkowe, dlatego rodzi pytanie: czy warto je ...

06.09.2024, 08:00

Marki