7 sposobów żeby nie marnować jedzenia od zaraz

Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Zdarza Ci się marnować lub wyrzucać żywność? Poznaj sposoby na niemarnowanie jedzenia, które pozwolą Ci lepiej zarządzać posiłkami i zaoszczędzić. Wystarczy kilka prostych zmian, aby nie marnować jedzenia od zaraz.

Jak nie marnować jedzenia? 7 prostych sposobów

Jest wiele prostych i bardziej skomplikowanych sposobów na to, jak nie marnować jedzenia. Z pewnością pomoże Ci większa i bardziej zaawansowana technologicznie lodówka lub duży zamrażalnik, ale nie potrzebujesz tak dużych inwestycji, aby wyrzucać znacznie mniej żywności. Wprowadź te 7 sposobów na to, jak nie marnować jedzenia minimalnym kosztem. Potrzebujesz wyłącznie wiedzy, odrobiny czasu na planowanie, oraz kilku niedrogich narzędzi, a w Twoim koszu na śmieci próżno będzie szukać zmarnowanych nadwyżek żywności. Dodatkowo, jeśli wykorzystasz kody rabatowe na artykuły spożywcze, nie tylko nie wydasz pieniędzy na nowy sprzęt i artykuły spożywcze, których nie zjesz, ale i zaoszczędzisz na przemyślanych zakupach, nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Poznaj proste i tanie sposoby na niemarnowanie jedzenia.

1. Przemyślane listy zakupów. Dlaczego są takie ważne?

Zrobienie dobrych i przemyślanych list zakupów to podstawa tego, jak nie marnować jedzenia. Pozwolą Ci uniknąć kompulsywnego kupowania, dzięki czemu w Twoje lodówce znajdzie się tylko to, co jest rzeczywiście potrzebne. W ten sposób nie kupisz produktów, których nie wykorzystasz i wyrzucisz po kilku dniach. Jak nie marnować jedzenia dzięki dobrze przemyślanym zakupom? Odpowiednio przygotuj się do zrobienia swojej listy przed wyjściem do sklepu.

  • Zaplanuj posiłki na cały tydzień. Stwórz tygodniowy jadłospis w taki sposób, aby do końca wykorzystać wszystkie produkty. 

  • Zrób cotygodniowy przegląd lodówki. Sprawdź, co zostało z poprzedniego tygodnia i uwzględnij te produkty w planowaniu posiłków na następny tydzień. Sprawdź zapasy suchych produktów, które mogą postać  i dopisz do listy te, które się kończą. W ten sposób połączysz bieżące sprawunki z robieniem zapasów w jednych zakupach.

  • Kupuj tylko to, co jest potrzebne. Nie masz pewności, czy zjesz 2 kilogramy pomidorów, które są akurat w promocji? Nie kupuj ich więcej, niż potrzebujesz. Na swojej liście zakupowej umieść tylko te produkty, które z pewnością zjesz.

  • Zapasy tylko tego, co może  postać. Robienie zapasów jest dobre pod warunkiem, że kupujesz więcej tego, co długo się nie psuje. Przetwory mleczne, podobnie jak wędliny, mają krótką datę przydatności do spożycia, więc nie ma sensu kupować ich więcej, niż na tydzień do przodu.

Jak zrobić dobrą listę zakupów

2. Przechowywanie zapasów

Większość produktów możesz przechowywać w formie zapasów. Niektóre z nich, jak ryż, kasza czy mąka, wystarczy postawić w szafce i nie martwić się o to, czy się zepsują. Jak nie marnować jedzenia, które może się popsuć? Nic prostszego - wystarczy, że je zamrozisz lub zamkniesz próżniowo. Możesz w ten sposób przechowywać nawet ugotowane potrawy jak bigos czy zupy. Zgrzewanie próżniowe blokuje oddziaływanie czynników zewnętrznych na żywność, dzięki czemu nie rozmnażają się w niej bakterie, co znacznie wydłuża jej świeżość. Dlatego warto wykorzystać w FoodSaver kod rabatowy i zainwestować we własną zgrzewarkę próżniową. Możesz za jej pomocą przechowywać przez kilka tygodni mięso, zarówno surowe, jak i ugotowane, warzywa, czy całe obiady. Ten drobny wydatek pomoże Ci zredukować ilość wyrzucanego jedzenia niemal do zera, a co za tym idzie - zaoszczędzić. 

Są inne sposoby na to, jak nie marnować jedzenia. Warto wykorzystać każdą przestrzeń w zamrażarce i przechowywać w niej nadmiar produktów, z którym nie wiesz, co zrobić. Mrożenie to doskonała metoda na zagospodarowanie sezonowych warzyw i owoców lub nadmiernych porcji niektórych dań. Zamrożoną nadwyżkę rosołu możesz wykorzystać jako bazę do zupy nawet kilka miesięcy później. Podobnie z podarowanymi lub wyhodowanymi warzywami, owocami i ziołami. Idealnie sprawdzą się w zimnych miesiącach.

Inne sposoby na niemarnowanie jedzenia to pasteryzacja i robienie przetworów. Możesz zamknąć w słoiku niektóre dania jak zupy, sosy, mięsa, a także przetwory sezonowe. 

3. Daty ważności - co trzeba wiedzieć?

Sposoby na niemarnowanie jedzenia w dużej mierze skupiają się wokół przedłużeniu jego świeżości. Daty podane na opakowaniu są główną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę, ale nie zawsze wykluczają dany produkt z możliwości spożycia. Jeśli na Twoim produkcie jest napisane “należy spożyć do”, nie ryzykuj jedzenia takiego artykułu po przeminięciu daty. Takim terminem są obwarowane produkty, które mogą się popsuć po określonym czasie, a spożycie ich może być szkodliwe dla zdrowia. Zaliczają się do nich produkty, które szybko tracą świeżość, np. mięso i ryby.

Inaczej wygląda sprawa z żywnością, na której opakowaniu widnieje napis “najlepiej spożyć przed”. Te produkty po upłynięciu daty nie stają się niezdrowe czy niebezpieczne, mogą (choć nie muszą) jedynie stracić pewnie właściwości, jak kolor czy ilość składników odżywczych. Oczywiście, najlepiej zjeść wszystko w terminie sugerowanym przez producenta, ale jeśli nie chcesz marnować żywności, nic złego się nie stanie, jeśli gotujesz ryż czy otworzysz puszkę z konserwą po upływie daty. Najważniejsze, aby nie pomylić tych dwóch pojęć.

Jak czytać datę ważności artykułów spożywczych

Daty ważności mają jeszcze jedno znaczenie w kontekście tego, jak nie marnować jedzenia. Chodzi o produkty na wyprzedażach. Często promocje opierają się o wyprzedaż produktów, których data wkrótce się skończy. Sprzedawcy mają obowiązek utylizować artykuły, których data przydatności do spożycia upłynęła, jeśli jednak do jej końca pozostał tydzień lub dwa, mogą przecenić produkty, aby się ich pozbyć. Miej to na uwadze i sprawdzaj daty ważności, robiąc zapasy na wyprzedaży.

4. Jak wykorzystać resztki jedzenia?

Sposoby na niemarnowanie jedzenia to także wykorzystywanie końcówek produktów i resztek jedzenia. Pół opakowania jogurtu, kawałek kiełbasy, odrobina makaronu czy ostatni pomidor niewykorzystany w sałatce, to doskonała podstawa do stworzenia nowego dania lub urozmaicenia znanych przepisów. Jak nie marnować jedzenia, którego końcówki zalegają w lodówce? Wypróbuj nasze propozycje.

  • Zużywaj do końca - podczas zakupów dobieraj tak wielkości opakowań, aby zużyć cały produkt podczas gotowania. W niektórych przypadkach możesz dodać nieco więcej określonego składnika, bez szkody dla przepisu.

  • Testuj nowe przepisy - nowe przepisy i improwizacja w kuchni to doskonały sposób na to, jak nie marnować jedzenia oraz nieco urozmaicić swoją dietę. 

  • Urozmaicaj znane dania - sprawdź, jak sos lub leczo będzie smakować, jeśli dodasz do niego warzywo lub mięso, które zalega w lodówce. Bardzo często rozszerzanie sztywnych przepisów o dodatkowe składniki daje podwójną korzyść. To doby sposób jak nie marnować jedzenia oraz jak wzbogacić smak znanych potraw o dodatkowe nuty.

  • Wykorzystanie resztek, których nie warto wyrzucać - czy wiesz, że trzon brokuła po odcięciu różyczek, doskonale smakuje w daniach kuchni azjatyckiej? Podobnie liście pora lub rzodkiewki - warto zużywać  warzywa od korzeni po liście. Często mniej popularnie części warzyw są bogatsze w składniki odżywcze.

5. Zasada FIFO - na czym polega i dlaczego działa?

Zasada FIFO, czyli z języka angielskiego first-in, first-out, to metoda działania, którą można przetłumaczyć jako “pierwsze weszło, pierwszy wyszło”. Ta zasada logistyki służy do zarządzania zasobami i aktywami. Polega na wydawaniu lub zużywaniu w pierwszej kolejności tego, co pojawiło się w magazynie najwcześniej. To samo warto zastosować we własnym domu, dzięki temu wniesiesz na wyższy poziom Twoje podejście do tego, jak nie marnować jedzenia. 

Co daje Ci metoda FIFO w kontekście tego, jak nie marnować jedzenia? Gwarancję, że nie zapomnisz o produkcie, który kupiłeś jakiś czas temu. W ten sposób unikniesz niespodzianki w postaci przeterminowanej śmietany czy zepsutych warzyw. Wszystko wykorzystasz i nic nie wyrzucisz.

Jak zarządzać jedzeniem w lodówce

6. Nie zagracaj lodówki

Czy wiesz, że jeśli w lodówce jest za dużo rzeczy, trudniej jest utrzymać temperaturę, a w efekcie żywność szybciej się psuje? Dlatego mniejsza ilość artykułów w lodówce to dobry sposób na to, jak nie marnować jedzenia. Dzięki temu Twoje produkty będą dłużej świeże, a Ty lepiej będziesz się orientować, co masz do jedzenia i jak to wykorzystać. Równie ważne jest utrzymywanie czystości i regularnie pozbywanie się popsutych rzeczy. Pleśń czy zgnilizna przenosi się pomiędzy produktami, przez co marnuje się znacznie więcej jedzenia, niż może Ci się wydawać.

Nie wszystkie produkty warto trzymać w lodówce. Ważne w kwestii, jak nie marnować jedzenia, jest właściwe przechowywanie warzyw czy owoców. Niektóre artykuły lepiej radzą sobie trzymane w temperaturze pokojowej. Tymczasem, im mniej w lodówce, tym lepiej ona pracuje. Dobrą podpowiedzią jest zwrócenie uwagi, w jakich warunkach dany produkt jest eksponowany w sklepie.

Poza lodówką W lodówce
  • cytrusy

  • niektóre owoce (arbuz, banan, śliwka, mango, brzoskwinie)

  • ziemniaki

  • czosnek, cebula

  • żywność w puszkach

  • nieotwarte mleko UHT i soki

  • niektóre warzywa (pomidor, ogórek)

  • chleb

  • oliwy i oleje

  • miód

  • mięso

  • otwarte mleko

  • delikatne warzywa (sałata, szpinak)

  • marchew

  • otwarte soki, dżemy

 

7. Sposoby na niemarnowanie jedzenia, którego nie zjesz

Jak nie marnować jedzenia, którego masz nadmiar i z pewnością nie zjesz? Możesz je zamrozić lub zapakować próżniowo, ale zamrażarka i lodówka mają swoją pojemność. Ten problem dotyczy Cię, zwłaszcza jeśli uprawiasz własne warzywa lub masz drzewa owocowe. Jak zagospodarować nadmiar żywności? Podziel się z bliskimi lub potrzebującymi. Rodzina lub przyjaciele ucieszą się z Twoich malin czy ogórków, możesz zaproponować wymianę tego, cego masz więcej na produkty, których Ci brakuje (wiśnie za fasolkę lub na odwrót). 

Jeśli nie masz komu zanieść nadmiaru jedzenia, oddaj je potrzebującym. Fundacje i banki żywności przyjmą to, czego nie wykorzystasz. To dobry sposób nie tylko na to, jak nie marnować jedzenia, ale też na zrobienie czegoś dobrego dla potrzebujących.

Kody rabatowe na zakupy spożywcze

Sposoby na to, jak nie marnować jedzenia, mogą iść w parze ze sposobami na oszczędzanie pieniędzy. Wystarczy, że zdecydujesz się na zakupy przez internet, a zyskasz możliwość odebrania dodatkowych zniżek i prezentów do zamówienia. Kody rabatowe, które możesz wykorzystać online, w przypadku zakupów spożywczych często są niezależne od innych promocji, więc dają Ci możliwość dostania dodatkowych zniżek. 

O tym, jak oszczędzać na codziennych zakupach, zrobiliśmy osobny poradnik. Sprawdź, jak wydawać mniej, połącz to ze sposobami na niemarnowanie jedzenia, a otrzymasz gotowy sposób na to, jak racjonalnie zarządzać swoim budżetem i zawartością lodówki. Te dwa pola stale się przenikają. Jeśli zastosujesz zasady, jak nie marnować jedzenia, wydajesz na nie mniej. Wykorzystując podczas zakupów online w Carrefour kod rabatowy, dodatkowo zaoszczędzisz do 30 zł na jednych zakupach. Z drugiej strony, kupowanie przez internet pomoże Ci zrealizować sposoby na niemarnowanie jedzenia lepiej, niż stacjonarne.

Jak wykorzystać kody rabatowe na jedzenie

  • Łatwiej dotrzymasz listy zakupów - kupowanie online niesie ze sobą znacznie mniej pokus niż stacjonarnie. Dzięki temu łatwiej Ci będzie kupić tylko to, czego najbardziej potrzebujesz.

  • Unikniesz kompulsywnego kupowania - chłodne zakupy online są dobrą alternatywą dla osób, które mają skłonność do kupowania kompulsywnego lub pod wpływem chwili. Nie tylko mniej kuszą kolorowymi opakowaniami, ale też pozwalają na zrezygnowanie z nieprzemyślanych produktów za pomocą jednego kliknięcia, aż do momentu opłacenia zamówienia (w sklepie nie znajdziesz koło kasy półki na produkty, których jednak nie chcesz - trzeba wrócić się do alejki).

  • Dobrze poznasz produkty - możesz dokładnie przeczytać skład, wartości odżywcze i opis produktu, bez presji wywołanej tym, że tamujesz wąskie przejście w alejce. Czas na zastanowienie jest nieograniczony, niejednokrotnie dodatkowo możesz przeczytać opinie innych klientów.

  • Ominą Cię plakaty i inne zabiegi marketingowe - wyjątkowo silny zapach świeżego pieczywa, który skłania Cię do nieplanowanego zakupu wypieków lub piramida czekoladek przy samej kasie. W sklepie online nie spotkasz tych podstawowych, ale bardzo skutecznych, zabiegów marketingowych.

 

Sposoby, jak nie marnować jedzenia nie są zbyt trudne. Wystarczy, że wprowadzisz do swojej codziennej rutyny kilka prostych zabiegów, a przekonasz się, że zarówno Twój jadłospis, jak i saldo konta, zyskają na wartości.

Najnowsze artykuły

Polecany

Ponadczasowe kreacje na Sylwestra do 200 zł - jak błyszczeć w świetle reflektorów i nie nadwyrężyć budżetu?

Choć co roku pojawiają się nowe trendy, kreacje na Sylwestra mają zawsze wspólny mianownik: błysk...

21.11.2024, 08:00

Jak obchodzić adwent?

Bez względu na to, czy jesteś osobą wierzącą, czy nie - czas adwentu może być niesamowitym przeży...

18.11.2024, 08:00
Polecany

Co kupować w Cyber Monday?

Cyber Monday to dzień, w którym warto kupować przede wszystkim elektronikę. W sieci znajdziesz ko...

14.11.2024, 08:00

Marki